Doctor Who, 1963 yılından beri yayınlanan BBC yapımı Birleşik Krallık bilimkurgu televizyon dizisi.

Dizi; Doktor olarak bilinen, zamanda yolculuk yapan insansı dünya dışı yaratık olan bir Zaman Lordu'nun maceralarını anlatmaktadır.

Doktor, dışarıdan 1950'lerden kalma bir polis kulübesi gibi görünen TARDIS adındaki bilince sahip ve zamanda yolculuk edebilen bir uzay gemisi ile evreni araştırır.

Yol arkadaşları ile beraber uzay ve zamanı keşfeder, sorunları çözer, yaratıklarla yüzleşir ve tarihe yapılan müdahalelere engel olur.

Britanya popüler kültürünün önemli bir parçası olan diziyi izleyerek büyüyen nesli etkilemiştir.

Dizinin ara vermeden önceki klasik seri adı verilen dönemi 1963 - 1989 yılları arasında sürmüştür.

1996 yılında yayınlanan televizyon filmi, 2005 yılında tekrar yayınlanmaya başlayan modern seriye geçiş bölümü olmuştur.

Modern seriyi, Cardiff'teki BBC Wales'te serinin ilk beş yılında yürütücü yapımcılık ve başyazarlığı üstlenen Russell T Davies başlatmıştır.

Modern serinin ilk sezonunda, Christopher Eccleston başrolde yer almıştır.

Ayrıca, Doctor Who'nun çoklu medyada Russell T Davies tarafından yapılan Torchwood (2006-2011) ve The Sarah Jane Adventures (2007-2011) adlı yan dizileri ve K-9 and Company (1981) adlı tek bölümlük bir serisi yapılmıştır.

Ayrıca bu yapımlarda karakterlere birçok kültürel göndermeler yapılmıştır.

Doktor rolünü bugüne kadar on iki oyuncu oynamıştır.

Doktor'un öldükten sonra rejenerasyon geçirmesiyle rol bir oyuncudan başka bir oyuncuya geçmektedir.

Doktor, Zaman Lordları'na ait bu özelliği kullanarak ölümcül bir yara aldığında yenilenerek yeni bir vücut ve yeni bir kişiliğe sahip olmaktadır.

Böylece dizinin devamlılığı sağlanmıştır.

Her oyuncunun canlandırdığı Doktor farklı kişiliğe sahip olsa da, tüm Doktor'lar aynı karaktere sahip olmuş ve aynı hikâyenin bir parçası olmuştur.

Zaman yolculuğunun doğası olarak, Doktor'lar bazen birbirleriyle karşılaşmıştır.

Şu anki Doktor rolünü oynayan oyuncu, 2017 Noel özel bölümü "Twice Upon a Time"da Peter Capaldi'den rolü devralan Jodie Whittaker'dır.