Sosyal medya kültürü ile ortaya çıkan ideal güzellik algısı ve baskısı yüzünden artık filtre uygulanmamış üzerinde oynanmamış fotoğraf bulmak çölde su bulmaktan daha zor bir hale geldi.

Kilolu yada zayıf olmak yaşlı yada genç olmak fark etmeksizin  filtre uygulayarak mankene dönüşmek mümkün.

Pek çok insan kendinin mükemmel fizikli  kusursuz yüzünün olduğu fotoğrafları sosyal medyada paylaşarak kendileriyle barışık olduklarını insanlarında aynı şekilde kendileriyle barışık olmaları gerektiklerini söylüyor. Ama kendileri de filtreli üzerinde oynanmış fotoğraflar paylaşıyorlar.

Aynı insanlarla gerçek hayatta bir kafede yada plajda karşılaştığınızda tanıyamıyorsunuz bile.

Yada akşam birlikte kafeye gittiğim arkadaşım sabah sosyal medyaya fotoğraf yüklüyor ama fotoğrafın benim tanıdığım insanla alakası yok fotoğrafın ilk ve son halini yan yana koyup tanıyabilmek neredeyse mümkün değil.

Hem kendileriyle barışık bir imaj çiziyor, hem de mükemmellik takıntısından vazgeçmiyor.

İnsanlar artık hem kendilerini başkalarına beğendirmek hem kendileriyle barışık gözükmek hem de bunun için efor sarf etmemek istiyor.

 

Sosyal medya önceden böyle değildi. Önceden fotoğraf düzenleme programları ile uğraşmak  çok uzun sürdüğü için çoğu kişi uğraşmazdı ama şimdi hepsi elimizin altında hemen çekelim fotoğrafımızı atalım üstüne filtrelerimizi ve işte oldu artık mükemmeliz.

 

İlk başta çok mühim bir konu gibi gözükmese de aslında kimsenin kendini beğenmediğini, kimsenin kendiyle barışık olmadığı ama sanki kendiyle barışıkmış sanki kendini beğeniyormuş gibi davrandığı korkunç bir durum bu aslında.

Yüzümüzden yada bedenimizden utanarak kapalı kapılar ardına saklanmamıza sanki mükemmel olmak zorundaymış gibi hissetmemize sebep olan şey aslında bu filtreler.

Oysa insanları güzel yapan şeylerin onların kusurları olduğunu anlamamız gerekiyor.

Dünyaca ünlü pek çok aktörün aslında çok büyük kusurları var koca bir burun, çirkin bir diş, kepçe bir kulak gibi eğer bu kusurlar bu kadar kötü olsaydı pek çok insan neden bu insanlara hayranlık ve sevgi beslerdi.

Kusurlarımız bizi mükemmel yapar bizlerin eksik- yanlış olarak gördüğü tüm yönlerimizi sevgiyle kucaklamalı, kusurlarımızın bizim birer parçamız olduğunu farkına varmalıyız.