Deprem çantası öncelikle kendiniz olmak üzere, çevrenizdekilere yardım edebileceğiniz ve belki de sizi sağ tutabilecek şeylerin en temelidir. Deprem çantası, içinde bulunduracağınız ve deprem sonrasında ihtiyacınız olacak en temel ihtiyaçları barındırmalıdır. Sarsıntıların ardından bulunulan bölgeyi terk etmeden önce mutlaka yanımıza almamız gereken ve bu nedenle kapıya yakın yerlere koymamızın daha sağlıklı olacağı deprem çantaları aynı zamanda enkaz altında kalınması halinde kolay erişilebilecek alanlarda bulunmalıdır.

Deprem anında elbette ki panikleyip ne yapacağınızı şaşırıyor olabilirsiniz. Ancak unutmayın: Panik yapmak size ve çevrenizdekilere yardımcı olmayacaktır. O yüzden mümkün olduğunca durumun farkına varıp, yapmanız gerekenleri yapmak. Bunun için tatbikat yapmanız sizin için faydalı olacaktır.

Baş iki el arasına alınarak veya bir koruyucu (yastık, kitap vb) malzeme ile korunmalıdır. Sarsıntı geçene kadar bu pozisyonda beklenmelidir.

Kesinlikle panik yapılmamalıdır.

Sabitlenmemiş dolap, raf, pencere vb. eşyalardan uzak durulmalıdır.

Varsa sağlam sandalyelerle desteklenmiş masa altına veya dolgun ve hacimli koltuk, kanepe, içi dolu sandık gibi koruma sağlayabilecek eşya yanına çömelerek hayat üçgeni oluşturulmalıdır.

Güvenli bir yer bulup, diz üstü ÇÖK, Başını ve enseni koruyacak şekilde KAPAN, Düşmemek için sabit bir yere TUTUN !

Merdivenlere ya da çıkışlara doğru koşulmamalıdır.

Balkona çıkılmamalıdır.

Balkonlardan ya da pencerelerden aşağıya atlanmamalıdır.

Kesinlikle asansör kullanılmamalıdır.

Telefonlar acil durum ve yangınları bildirmek dışında kullanılmamalıdır.

Kibrit, çakmak yakılmamalı, elektrik düğmelerine dokunulmamalıdır.

Tekerlekli sandalyede isek tekerlekler kilitlenerek baş ve boyun korumaya alınmalıdır.

Mutfak, imalathane, laboratuvar gibi iş aletlerinin bulunduğu yerlerde; ocak, fırın ve bu gibi cihazlar kapatılmalı, dökülebilecek malzeme ve maddelerden uzaklaşılmalıdır.