İnsanlar, her zamankinden daha fazla su ürünleri tüketirken giderek azalan su popülasyonuna yeterince dikkat çekmiyor ya da çıkarları doğrultusunda çekmek istemiyor…

Kaçak avcılar; Troll tekneleri, Dinamit avcılığı, Ağcılar, Paraşütçüler, Elektro şok aletleri vs. bunun gibi saymakla bitmeyecek onlarca kaçak av yöntemleri ile sürdürülebilir avcılığın önüne geçmektedirler. Ne Yazık ki bundan 40-50 yıl önce Marmara denizinde bulunan balık türü sayısı 125 civarındayken kaçak avcılığın ve küresel ısınmanın sonucunda balık türlerinin birçok kısmı kuzey bölgelere göçmüş, kalan azınlık türler  ise kaçak ve bilinçsiz avlanma sonucunda  15’lere hatta 10’lara kadar düşmüştür.

Amatör balıkçılık nedir?

Maddi ve ticari kazanç gayesi gütmeyen ,spor, dinlenme  ve sadece rekreasyon amacıyla yapılan bir etkinliktir. Bu faaliyetlere katılan insanlarımızın öncelikle bunu kavraması gerektiği ya da mutlaka Bakanlık ve Bakanlık tarafından yetkili olan kurum ve kuruluşlar tarafından eğitim alıp bilgi sahibi olduktan sonra bu faaliyetlere katılması gereklidir.

Bilinçli yapıldıktan sonra ister amatör, ister profesyonel olsun balıkçılık gerçekten  insana huzur veren mükemmel bir aktivitedir. Ekip arkadaşlarınla eğlenmeyi, paylaşmayı, yardımlaşmayı farklı insanlarla tanışmayı güzel dostluklar kurmayı sağlar. Sosyal medya üzerinde birden fazla amatör av sayfaları takip ediyorum paylaşımları gerçekten takdire şayan. Grupların belirli kuralları var bu kurallara uyulması gerektiği, balıkların günlük limiti, boy limiti, balık boyları hakkında çeşit çeşit bilgileri birbirleriyle paylaşıp bilnçli avlanma ile ilgili bilgiler veriyor. Bunun yanı sıra kaçak avcıları tespit edip gereken mercilere şikayet ederek gerekli ceza almalarını sağlıyorlar. İşin en güzel yanı ise sürdürülebilir avcılık için limit altı tutulan balıkların salım videolarını yayınlayarak doğaya bu güzelliği için teşekkür ediyorlar. Ümit ediyorum ki güzel işler çıkaracağız bilinçlenerek öğrenerek doğayı doğaya bırakacağız.

Unutmayalım !

Gerçekleştirdiğimiz her av faaliyetinde ekipmanlarımızı, çöplerimizi  çevrede kirlilik yapabilecek her türlü maddeyi avımızdan sonra temizleyelim ki doğa da bize nimetlerinden faydalanma şansı tanısın.

‘’Kirli çevre insanın ruhunu kirletir, kirli ruhlar çevreyi kirletir.’’