Küçük yüz ölçümüne rağmen tarihi dokusu ve zengin güzellikleri ile dikkat çeken Batum, popüler tatil lokasyonlarından biri.

Türkiye ile sınır komşusu olan Batum, Karadeniz kıyısına kurulu ve Gürcistan’ın güneydoğusunda yer alıyor. Şehir içi ulaşımın oldukça pratik olduğu kent, doğal güzellikleri ile kendine hayran bırakıyor.

Karadeniz kıyısında konumlanan Batum, Gürcistan’ın güneydoğusunda yer alıyor. Kent aynı zamanda Acara Özerk Cumhuriyeti’nin yönetim merkezi olma özelliği taşıyor. Türkiye ile sınır komşusu olan Batum, Artvin’in yemyeşil ilçelerinden biri olan Hopa’ya da oldukça yakın. Sarp Sınır Kapısı’na yalnızca 20 kilometre uzaklıktaki Batum’un başkenti Tiflis. Kent ile Tiflis arasındaki mesafe ise yaklaşık 262 kilometre.

Sadece Batum’un değil Gürcistan'ın da dünya çapında ünlü simgesel yapılarından biri olan Ali ve Nino Heykeli, Batum gezilerinde turistlerin mutlaka uğrayarak fotoğraflarını çektiği önemli modern sanat eserlerinde biri. 2010 yılında inşa edilen devasa heykel, ünlü Azeri yazar Kurban Said’in 1937 yılında yayınlanan aşk romanından ilham alıyor.

Savaş halindeki iki ülkenin arasında, Azeri genci Ali ile Gürcü prensesi Nino arasındaki aşk hikayesini konu alan heykel, 8 metre yüksekliğindeki iki tane kadın ile erkek figürünün motorlu bir mekanizma ile birbirlerine doğru hareket etmeleri ve sonunda kavuşmalarıyla görülmeye değer bir sahne sunuyor.

Batum’da yıl boyu düzenlenen tarih ve inanç turlarıyla en çok ziyaret edilen çarpıcı yapılarından biri de şehre hakim Trinity Dağı'nda görülmeye değer bir manzara sunan Kutsal Trinity Kilisesi. Şehir merkezine yaklaşık 8 kilometre uzaklıkta bulunan ve toplu taşıma araçlarıyla kolayca gidebileceğiniz Kutsal Trinity Kilisesi, 2002 yılında yapımına başlanan manastır kompleksinin en önemli parçası.