Hepimiz tüketici olarak indirimleri seviyoruz.

Sonuçta hepimiz para kazanmak için saatlerimizi günlerimizi sevdiklerimizle geçireceğimiz o keyifli vakitleri harcıyoruz. Bu yüzden alışveriş yaparken indirim yazısını görmek bizleri mutlu ediyor.

Ama son zamanlarda bu duygularımızın bariz bir şekilde sömürülmesine maruz kalıyoruz.

Sevgililer günü, Anneler günü hatta yaklaşmakta olan Babalar günü gibi özel günlerde firmalar büyük indirimler ile karşımıza çıkıyorlar ama ne yazık ki bu indirimlerin büyük bir çoğunluğu yalanlardan ibaret.

İndirim gününden yaklaşık bir hafta öncesinde fiyatlarda büyük bir artış oluyor ardından indirim adı altında ürünü eski fiyatıyla bizlere sunuyorlar.

Mesela Babalar günü.

Babalar gününden 15 gün önce babanız için bir saat beğendiniz diyelim fiyatı da 150 Türk Lirası olsun ama daha 15 gün var 1 hafta kala sipariş ederim elime de anca ulaşır diyerek beklemeye başladınız, bir hafta sonra aynı siteden aynı ürünü seçtiniz ama fiyatta bir değişiklik olmuş ve ürün 300 liraya satılmaya başlanmış, tabi sadece 7 günde böyle bir fiyat artışı beklemiyordunuz ve hüzünlü bir şekilde başka bir hediye almak zorunda kaldınız.

Babalar günü geldi hediyenizi verdiniz telefonunuzu açtınız ve bir anda önünüze bir reklam çıktı daha önce babanıza hediye olarak baktığınız ve alamadığınız 300 liraya satılan saat %50 indirimle 150 liraya düşmüş artık üzülmekten başka bir çareniz ne yazık ki yok.

İşte biz tüketiciler ne zaman özel bir gün olsa önce zam sonra indirimle karşılaşıyoruz.

Ve bu durum neredeyse her sektörde bu şekilde ister bir ayakkabı alacak olun isterse bir telefon alacağınız şeyin ne olduğundan bağımsız olarak önce zam sonra indirim ülkemizde oldukça yaygın.

Millet olarak paramızı harcamaya korkar hale geliyoruz bu indirim yalanları yüzünden.

Bir ürünü aldıktan sonra içimiz rahat etmiyor acaba kazıklandım mı, yakında indirime girecek mi diye düşünmekten aldığımızın keyfini çıkartamıyoruz.

Bir indirimin yalan mı yoksa gerçek mi olduğunu anlamak için saatlerce fiyat araştırması yapmamız gerekiyor.

Ne yazık ki bu yalancı indirimlerin biteceği yok, elimizden gelen tek şey bu yalancı indirimlere karşı gözlerimizi dört açmak.