Okullar başladı  e tabi okul alışverişi de başladı defter kalem çanta okul üniforması derken okumak yada okutmak gerçekten maliyetli bir olay haline geldi.

Tabi ülkemizle oldukça büyük bir enflasyonla mücadele söz konusu tabi bu nedenle de okul alışverişi için ayırdığımız bütçede de oldukça büyük bir artış yapmamız gerekiyor.

Tabi ki bunlarla bitmiyor birde  kaynak kitabı almak gibi bir sorunumuz var öğretmenler okul kitaplarını yeterli bulmadığı için ek olarak kaynak kitap istiyorlar.

Evet bazı öğretmenler okul kaynağını yetersiz görebiliyor ve bu durum gayet mümkün bir durum ama bu durumu abartanlar ve neredeyse her ders için ek kitap isteyenler de mevcut ilkokuldaki çocuğa bile torba dolusu kitap almanız gerekebiliyor.

Bu durum yıllardır böyle olduğu için bu sene devlet ek kaynakları da dağıtmaya başladı e bu durumun da haliyle hane ekonomisini rahatlatacağını düşünmüştük.

İşler pek beklendiği gibi gitmedi açıkçası okullar başlayalı bir hafta oldu neredeyse her ders için belirli bir yayın evinin belirli bir kitabının belirli bir kırtasiyeden alınması için kitap istenmiş durumda.

Bu durum lisede mantıklı gelebiliyor yani  üniversite sınavı için hazırlık yapıyor çocuklar ve bu sınavda karşılaşacağı en büyük sınavlardan birisi hatta hayatlarının kırılma noktası ama ilkokul yada ortaokul öğrencisinden bu denli kitap istenmesi bana hiç ama hiç mantıklı gelmiyor.

MEB yasak diye okullara sık sık yazı göndermesine rağmen, bu sene ek kaynak dağıtılmasına rağmen hala çatır çatır çocuklara aldırılıyor bu kitaplar.

Hocalar “hepiniz alırsanız bu kitaptan işleriz ama hepiniz almazsanız bu kitaptan sadece ödev vereceğim almanız zorunlu değil” demişler.

Ya böyle bir şey olabilir mi almak zorunlu değil ama burdan ödev vericem nasıl bir mantıktır yani durumu olmayan ailelerin çocuklarını bariz bir biçimde ayrıştırdıklarının farkında değiller mi?

Hayır bir de öyle bir kitap seçiyorlar ki almak bin bir çile resmen koskoca şehirde yalnızca bir kırtasiyede mevcut kitap ve sınırlı sayıda var diyelim ki siz bu kitabı 3,5 gün sonra alırız dediniz o kitap tükeniyor ve internette de bulamayabiliyorsunuz, hem paranızın olması hem de sizin hızlı olmanızı gerektiren bir durum var.

Tabi ki bu söylemde her hoca bulunuyor gibi bir durum asla söz konusu değil kesinlikle bir genelleme yapmak istemiyorum burada sadece bu şekilde davrananların var olduğunu da belirtmek istediğim için yazıyorum bu yazıyı.