Ayçiçeği, papatyagiller familyasından yağı ve çekirdekleri için yetiştirilen sarı çiçekli bir tarım bitkisidir. Genellikle sonbahar ve hasat mevsimi ile ilişkilendirilen ayçiçeği, tüm dünyada yüzlerce yıldır önemli bir tarım ürünü olmaya devam ediyor. Öte yandan kadim medeniyetlerden bu yana insanlığı farklı açılardan etkileyen de bir bitki. Çekici sarı renkleriyle doğadaki en güzel manzaralardan biri!

**

Ayçiçekleri temelde güneş ışınlarından daha fazla yaralanmak ve böylece en ideal şekilde gelişimini tamamlamak için Güneş’e dönüyor. Çünkü daha fazla güneş ışığı daha fotosentez, daha fazla fotosentez ise daha fazla enerji ve gıda demek. Ayrıca güneş ışığından daha fazla yararlanan bitkilerin daha geniş yapraklara ve daha büyük bir biyokütleye sahip olduğu biliniyor.

**

Sabah henüz Güneş doğmadan önce doğuya bakan ayçiçekleri, gün içerisinde yönlerini sürekli Güneş’in hareketine göre ayarlıyor. Yani güne doğuya bakarak başlıyorlar ancak Güneş battığı zaman batıya bakar pozisyonda oluyor! Güneş battıktan sonra yeniden hareket etmeye başlayan bitkiler ertesi sabah tekrar Güneş’i karşılamak için doğuya dönüyor.

**

Ayçiçeği bitkisinin gün boyu hareket ederek Güneş’i takip edebilmesi, gövdesi sayesinde mümkün oluyor. Her şeyden önce, bitkinin gövdesi gün boyu uzamaya devam ediyor. Bununla birlikte, sabah saatlerinden itibaren gövdenin doğu tarafı genişliyor. Böylece ayçiçeğinin çiçekli kısmı, batıya doğru dönebiliyor. Güneş battıktan sonra ise gövdenin batı kısmı genişliyor ve bitkinin baş kısmı yavaş yavaş doğuya dönüyor.