Yolların kesiştiği odak şehir Balıkesir.

Siyasileri dinlerseniz Balıkesir yatırımcı için tam bir cazibe merkezi.

Hatta Dursunbey OSB’ye yatırım yapacaklara yüzde 80 oranında teşvik var. Bigadiç ve Sındırgı bölgeleri sıcak su kaynakları sebebiyle termal yatırım alanı ilan edildi, yani bu alandaki yatırımcısına teşvik ve kolaylık sağlıyor.

Tamamlanan İzmir-İstanbul otobanı, hava, kara, deniz ve demir yolu ulaşımı yanı sıra coğrafi konumu ile Balıkesir tam olarak altın çember denilen bir merkezin ortasında yer alıyor.

Marmara havzası içerisindeki Çanakkale köprüsü ve Osmangazi Köprüsü de altın çemberi tamamladı.

Fakat bu çember fırsatında halen beklenen başarı yakalanılmış değil. Aksine çember içindeki sanayileşme büyüme çizgisini siyasi değişimlerle kaybetmenin ötesinde düz bir çizgide kendisini bizlere gösteriyor. Hatta şu günlerde aşağı ivme yakaladığını söylersek yanlış olmaz.

Tüm bunlara ilave olarak otomotiv, beyaz eşya ve mobilya sektörlerindeki ÖTV ve KDV indirimlerinin bitmiş olması elektrik ve daha kış gelmeden doğalgaza yapılan zamlar enflasyonda kısmi değişimlere neden oldu.

Yılın ikinci yarısında mevsim değişikliği nedeniyle yaz aylarının gelmesiyle tek yüzü gülen sektör temsilcisi turizmci oldu. Bu yıl Türkiye’ye gelen yabancı turist sayısındaki artış ve yerli turist için yeni fırsatlar yaratılması piyasalarda olumlu hava yarattı.

Türkiye’de turizmin başladığı ilk bölge olan Balıkesir’de bu olumlu havadan nasibini aldı.

Geçen yıl ekonomik aktivitede yaşanan yavaşlamanın olumsuz etkileri, istihdam piyasasında hala hissedilmeye devam etmekte. İşsizlik oranları bunu açıkça göstermekte.

Balıkesir’de sanayi başta olmak üzere her sektörde işçi çıkarmalar sürüyor.

Gelinen noktada bir an önce piyasaların normalleşmeye ve bu normalleşmenin, ekonomik göstergelere yansımasına ihtiyaç var.

Sonuç olarak ekonomide beklentilerin reel olarak gerçekleşmemesi altın çemberin kalbinde ritim bozukluğuna neden oluyor.