Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

TANRIKULU’NDAN SOKAK HAYVANLARI GÜNÜ AÇIKLAMASI

Balıkesir Veteriner Hekimler Odası Başkanı Hüdayi Tanrıkulu, 4 Nisan Dünya Sokak Hayvanları Günü vesilesiyle yaptığı açıklamada; “İnsan eliyle yaratılan sorunun mağduru hayvanlar oldu” dedi.

Balıkesir Veteriner Hekimler Odası

Sokak hayvanlarının yaşadığı zorluklara ve bu zorlukların çözüm yollarına dikkat çeken Balıkesir Veteriner Hekimler Odası Başkanı Hüdayi Tanrıkulu, sokak köpeklerinin insan eliyle ortaya çıktığını belirtti. Başkan Tanrıkulu, “Hollanda’daki sokak hayvanı vakıflarının girişimiyle 4 Nisan günü ‘Dünya Sokak Hayvanları Günü’ olarak kabul edilmiştir. Bu özel günde sokak hayvanlarının yaşadığı sorunlara ve bu sorunların çözümüne dikkat çekmek amacıyla, 2010 yılından itibaren sivil toplum örgütleri çeşitli etkinlikler düzenlemektedir. Başlangıçta sokaklar köpek barındırmaz; ancak insan etkisiyle bu durum değişti ve bu canlıların ihtiyaçları ve popülasyonunun kontrol altına alınması, refahlarının sağlanması, en insancıl yaklaşımlarla yönetilmesi hepimizin ortak sorumluluğudur” şeklinde konuştu.

kisin sokak hayvanlarina nasil yardim edilir - Marmara Bölge: Balıkesir Son Dakika Haberleri ile Hava Durumu

“GERÇEKÇİ ADIMLAR ATMALIYIZ”

Başkan Tanrıkulu açıklamasında; “Değişen yaşam koşulları, artan şehir nüfusu, bilinçsiz beslenme alışkanlıkları gibi nedenlerle sokak hayvanı popülasyonunun arttığını ve çözümün ancak gerçekçi adımlarla mümkün olabileceğini belirtti. Tanrıkulu, “Sokak hayvanlarına karşı tepki gösteren vatandaşları anlamak ve sorunları çözmek için acil önlemler alınmalıdır. Popülasyonun kontrol altına alınması için kısırlaştırma çalışmaları önemlidir. Ancak maalesef, kısırlaştırılmadan kırsala bırakılan köpekler, sürüler halinde dolaşarak şehirlere geri dönmekte ve doğal yaşamı da olumsuz etkilemektedir. Artan popülasyon, hayvanların refahı açısından da endişe vericidir. Sokaklarda yaşayan hayvanlar, açlık, hastalık, trafik kazaları gibi tehlikelerle karşı karşıya kalmaktadır. Bu nedenle, objektif ve samimi bir yaklaşımla, insan eliyle yaratılan bu sorunun mağdurlarının hayvanlar olduğunu kabul etmeli ve çözüm için etkili adımlar atmalıyız” ifadelerine yer verdi.

1467204 - Marmara Bölge: Balıkesir Son Dakika Haberleri ile Hava Durumu

“KISIRLAŞTIRMA SEFERBERLİĞİ BAŞLATILMALI”

Balıkesir Veteriner Hekimler Odası Başkanı Hüdayi Tanrıkulu, şunları ekledi: “Yerel yönetimlerin en önemli sorunlarından biri bütçe planlamasıdır. Bu nedenle, ihtiyacı olan belediyelere bakım evleri inşa etmeleri için uygun krediler sağlanmalı ve teşvikler verilmelidir. Avrupa Birliği projeleri ve özel sektörün sosyal sorumluluk projelerinden faydalanmak, sorunların çözümü için önemli adımlar olabilir. Bakım evleri ve barınaklar için standartlar belirlenmeli ve çevre, insan ve hayvan sağlığı göz önünde bulundurularak inşa edilmelidir. Bakım evlerinde sokak hayvanlarının kısırlaştırılması, aşılanması, işaretlenmesi, tedavi edilmesi, beslenmesi ve sahiplendirilmesi gibi işlemler aksatılmadan yapılmalıdır. Ayrıca, sokak hayvanlarını sahiplenmeyi düşünen vatandaşlar için bilinçlendirme kampanyaları düzenlenmelidir.”

Tanrıkulu, açıklamasının devamında şunları söyledi: “Sahipli hayvanların mikroçip ile kimliklendirilmesi işlemi henüz tam olarak başarıya ulaşmamıştır. Kanunda yapılacak revizyonlarla henüz kayıt altına alınamayan hayvanlar için yeni uygulamalar başlatılmalıdır. Evcil hayvanını terk edenlere ciddi yaptırımlar getirilmeli, kaçak hayvan ticareti önlenmelidir. İnternet üzerinde hayvan dövüşü gibi suçlar katalog suçu olarak kabul edilmeli ve bu sitelere erişim BTK kararıyla engellenmelidir. Hayvan hakları eğitimi müfredatlara eklenmeli, insanlara hayvanlara nasıl davranılacağı konusunda eğitim verilmelidir. Türk Veteriner Hekimler Birliği olarak, sokak hayvanlarıyla ilgili mevcut durumun çözüm merkezinin veteriner hekimliği olduğunu bir kez daha hatırlatıyor ve desteğinizi bekliyoruz.” Haber Merkezi