Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

SUSAM İHRACATINDA ÖNEMLİ ARTIŞ

Susam, Türkiye için önemli bir ihraç kalemi olarak öne çıkıyor ve geniş bir yelpazedeki gıda ürünlerine lezzet katan bir malzeme haline geliyor. Simitlerden tavuk yemeklerine, salatalardan ekmeklere, tahinden böreklere, kurabiyelere kadar birçok üründe susam kullanılıyor.

Susam, Türkiye için önemli

Türkiye, 2022 yılında 77 milyon dolar olan susam ihracatını 2023 yılında yüzde 62’lik bir artışla 124,5 milyon dolara çıkardı. Ülkenin yeni hedefi ise susam ihracatını 250 milyon dolara ulaştırmak. Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Muhammet Öztürk, 2024 yılının ocak-şubat döneminde Türkiye’nin susam ihracatının yüzde 195’lik bir artışla 6 milyon 645 bin dolardan 19 milyon 632 bin dolara yükseldiğini paylaştı.

 

Öztürk, Türkiye’de yetiştirilen susamın kalitesinin yüksek olduğunu belirterek, Çin’in en büyük ithalatçı olduğunu ve Türk susamının kalitesinden dolayı birim fiyatının 2,4 dolar civarında olduğunu aktardı. Türkiye’nin kaliteli susamını Japonya ve Avrupa ülkelerinin tercih ettiğini vurgulayan Öztürk, bu ülkelere yapılan ihracatın arttığını dile getirdi.

 

Türkiye’nin susam, kimyon ve anason ihracatındaki artışa dikkat çekilirken, kimyon ihracatının yüzde 106 artışla 1 milyon 89 bin dolardan 2 milyon 242 bin dolara, anason ihracatının ise yüzde 111 artışla 357 bin dolardan 754 bin dolara yükseldiği ifade edildi. Üçlü ihracatın toplamı yüzde 180 artarak 8 milyon 92 bin dolardan 22 milyon 629 bin dolara ulaştı.

 

Polonya, Irak ve Almanya’nın Türkiye’den susam ithalatında öne çıktığı belirtilirken, Polonya’nın 9 milyon 164 bin dolarlık ithalatla lider olduğu, Irak’a 7,7 milyon dolarlık, Almanya’ya 3,2 milyon dolarlık susam ihracatı gerçekleştirildiği bilgisi paylaşıldı. Ayrıca Yunanistan, Romanya, İsrail ve Japonya gibi ülkelere de susam ihraç edildiği belirtildi. Haber Merkezi