Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

SÜNE İLE BİYOLOJİK MÜCADELE

Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Adana Biyolojik Mücadele Araştırma Enstitüsü, sünede biyolojik mücadele çalışmalarını ortaklaşa yürütüyor. Savaştepe ve İvrindi’de doğa dostu faydalı böceklerle süneye karşı biyolojik mücadele uygulanıyor.

Balıkesir İl Tarım ve

Hububat danelerini olumsuz etkileyen süneyle mücadelede, Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri tarafından yaklaşık 50 bin ergin faydalı böceğin (Parazitoit ve Trissolcus spp.) hububat ekili alanlara salımı gerçekleştirildi. Bu faydalı böcekler, süne yumurtalarına kendi yumurtalarını bırakarak süne zararlısının çoğalmasını engelliyor. Balıkesir’de, bitki sağlığı uygulama programı kapsamında buğdayın ana zararlısı olan süneyle mücadelede, Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü personelleri survey çalışmalarına yoğun bir şekilde devam ediyor.

 

Mücadele faaliyetlerini yerinde inceleyen Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürü Erkan Alkan, buğday ekili alanlara doğa dostu faydalı böceklerin bırakılmasını sağladı. Alkan, hububat üretiminde zararın minimize edilmesi için il ve ilçe müdürlükleriyle birlikte yoğun mesai harcandığını belirtti. Ayrıca, süneyle mücadelede faydalı böceklerin etkin kullanımının önemine değinerek, desteklerinden dolayı Adana Biyolojik Mücadele Araştırma Enstitüsü yetkililerine teşekkür etti.

 

Gerçekleştirilen böcek salımı programına, İl Müdürü Erkan Alkan başta olmak üzere, İl Müdür Yardımcısı Zafer Bozgül, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Kaan Erözmen, Savaştepe İlçe Müdürü Şerif Köse, teknik personeller ve üreticiler katıldı. Haber Merkezi