Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, basın toplantısı gerçekleştirerek, şehrin 2022 yılı eğitim çalışmalarını ve yeni projeleri anlattı.

Balıkesir Öğretmenevi’nde şehrin ulusal ve yerel medya temsilcileriyle bir araya gelen İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı ve yardımcıları, ‘Eğitimde Türkiye Yüzyılı’ başlığı adı altında 2022 yılındaki eğitim çalışmaları ile 2023 hedeflerini açıkladı. 2022’de başarılı bir eğitim yılı geçirildiğine vurgu yapan Müdürü Ali Tatlı, başlıklar halinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü çalışmalarını dile getirdi. Medya mensuplarına ikramlarda da bulunan Müdür Tatlı, konuşmasında, “İlimizde 2022 yılı içerisinde 17 yeni anaokulu açıldı. Okullaşma oranımızı temel eğitimde yüzde 87’den, yüzde 99.11’e, ortaöğretimde ise yüzde 96.5’ten, yüzde 98.3’e çıkarttık. Mesleki eğitimde çırak ve kalfa sayımızı 13 bin 23’e çıkarttık. Ayrıca mesleki eğitime çok önem veriyoruz. Uluslararası meslek liseleri bakımından da ülkemizde geride değiliz. Türkiye’de açılan 7 uluslararası meslek lisesinden 1 tanesi Balıkesir’dedir. Bu da, Nurettin Çarmıklı Madencilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizdir” dedi.

MESLEKİ EĞİTİME ÖNEM VERİLİYOR

Açıklamalarına devam eden İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, “Bazı meslek liselerimizde Ar-Ge merkezlerimiz de bulunmaktadır. Savaştepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Nurettin Çarmıklı Madencilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olmak üzere 2 Ar-Ge Merkezimiz bulunmaktadır. Organize Sanayi Bölgemizde bulunan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde Mesleki Eğitim Merkezi Kuruldu. Mesleki Eğitim Merkezlerimizde lise, ön lisans ve lisans mezunları için Telafi Programı gerçekleştirilmiştir. İlimizde 3 milyon 13 bin 61 adet ücretsiz yardımcı kaynak dağıtımı yapıldı. 59 Köy Yaşam Merkezimiz açıldı. Kullanılmayan tüm köy okullarımız köy yaşam merkezine dönüştürülecektir. İçinde bulunduğumuz sömestr tatilinde Matematik ve İngilizce kurslarımız devam etmektedir. Bilim, Sanat, Matematik, İngilizce alanlarında toplam 991 öğrencimiz Bilim ve Sanat Merkezlerimiz bünyesinde bulunan Yaz Okullarında eğitim görmüşlerdir” şeklinde konuştu.

49 BİN 706 ÖĞRENCİYE YEMEK HİZMETİ

Yapılan hizmetler ve hedeflenen projelerle alakalı detaylı bilgiler sunan Müdür Ali Tatlı, “Rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetlerimiz devam ediyor. 200 bin öğrenci ve 16 bin öğretmenimiz danışmanlık hizmetinden yararlanmaktadır. Matematik Seferberliği ile ilimizdeki birçok okulda       çeşitli projeler ve çalışmalar yapılmaktadır. Teknoloji Tabanlı Matematik Uygulamaları Webinar’ı Prof. Dr. Hülya Gür ve BT İl Koordinatörü Ümit Yel tarafından uygulandı. Ücretsiz yemekten yararlanan taşımalı öğrenci sayısı 16 bin 514 iken, 15 bin 767 öğrenciye yemek hizmeti sunulmaktadır. 6 Şubat 2023 tarihi itibariyle 33 bin 585 taşımalı öğrenci ile okulöncesi beslenme desteği alacak olan 16 bin 121 öğrenci olmak üzere toplam 49 bin 706 öğrenciye yemek hizmeti sunulacaktır. İlimizde kütüphanesiz okulumuz kalmayacak. Okullarımızda 319 yeni kütüphane, 20 Geri Dönüşüm Kütüphanesi açıldı ve 1 milyon kitap sayısına ulaşıldı. Hedef; 1 milyon 700 bin kitap” ifadelerini kullandı.

ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERE KATKI

İl genelindeki okulların fiziki durumlarından da bahseden İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, şu bilgileri verdi; “16 okul güçlendirildi, 14 okul güçlendirmesi devam ediyor, 9 tanesi ihale aşamasında, 8 tane de yıkıma karar verildi. Toplam 47 bina güçlendirmesi. İlimizde 2022 yılında 138 yeni derslik tamamlandı. 51 milyon 927 bin 561 TL Döner Sermaye gelirimiz oldu. 2 milyon 509 bin 249 lirası öğrencilere katkı payı, 3 milyon 236 bin 145 lirası ise öğretmenlere katkı payı olmuştur. 85 ürün tescili patent, faydalı model, tasarım, marka tescili 1 ürün de ticarileştirildi. Hayat Boyu Öğretme kapsamında, Halk Eğitim Merkezlerimizde 154 bin 746 kursiyer kurs hizmetinden yararlanmıştır. Aile Okulu Projesi ile 12 bin 852 öğrenci velimiz kurs hizmetinden yararlanmıştır. Engelli Halk Eğitim Merkezlerimiz faaldir. 18 yaş üzeri engeli olan vatandaşlarımıza sürekli eğitim desteği sağlamak için; Karesi Halk Eğitimi Merkezi bünyesinde Özel Yürekler Kurs Merkezi Açıldı. Altıeylül, Bandırma ve Edremit ilçelerinde de açılacaktır.”

BALIKESİR’DE 5 ADET BİLSEM VAR

Müdür Ali Tatlı, basın toplantısında yaptığı açıklamaları şu ifadelerle noktaladı; “5 beceri uygulama alanımız mevcuttur. Görsel Sanatlar, Bahçe ve Hayvan Bakımı, Müzik, Beden Eğitimi ve Spor, Duyu ve Hareket Geliştirme. 10 bin 697 alan malzemesi bulunuyor. Bilim ve sanat merkezleri kapsamında ilimiz bünyesinde 5 BİLSEM bulunmakta olup, bin 760 öğrencimiz eğitim almaktadır. Bin çevre dostu okul. 7 okulumuza güneş enerjisi, 20 okulumuzda LED aydınlatma sistemleri, 20 okulumuzda baslı musluk bataryaları, elektrik ve su tüketiminden yüzde 33’lük tasarruf sağlandı.” Aydın Enes ERBAŞI