Balıkesir’in yetiştirdiği en büyük sporculardan biri olmayı başaran, azmi ve mücadelesiyle gönüllerde taht kuran yıldız voleybolcu Ebrar Karakurt, babası İsmail Karakurt’un sahibi olduğu Ebrar Karakurt Kuruyemiş’in açılışı için Balıkesir’e geldi. Milli gururumuz, açılışta sevenleri tarafından yoğun ilgiyle ağırlandı.

Ebrar Karakurt Kuruyemiş’in açılışında babası İsmail Karakurt’un yanında olmak isteyen başarılı sporcu, İtalya öncesinde son kez Balıkesir’e geldi. Açılışta 7’den 70’ Balıkesirli vatandaşların sevgi seliyle karşılaşan Ebrar Karakurt, kendisiyle fotoğraf çektirmek isteyen hayranlarının isteklerini geri çevirmedi. Balıkesirlilerin bağrına bastığı milli gururumuz, açılışa katılan herkese teşekkür etti. Açılış öncesinde A Milli Kadın Voleybol Takımı’mızın göz bebeği Ebrar Karakurt, babası İsmail Karakurt ve Penivo Voleybol Danışmanlık Şirketi’nin basın danışmanı Ragıp Kurt MASTER MEDİA’ya özel açıklamalarda bulundular.

“KALPLERİN BİZİMLE ATTIĞINI HİSSETTİK”
Yaz aylarında A Milli Kadın Voleybol Takımı’nın katılığı üç turnuva hakkında yorumda bulunan yıldız oyuncu, zorlu bir dönemi başarıyla geride bıraktıklarını söyledi. Türk halkının kalplerinin kendileriyle attığını hissettiklerini ifade eden Karakurt, “Çok yoğun bir dönemi geride bıraktık. Yaz aylarında Milletler Ligi, 2020 Tokyo Olimpiyatları ve Avrupa Şampiyonası olmak üzere birbirinden zorlu üç turnuvaya katıldık. Bu üç turnuvadan iki bronz madalya kazanarak ayrıldık. Bu yüzden tabii ki gururluyuz. Olimpiyatlarda daha iyisini başarabilirdik, ama olmadı. 2024 Paris Olimpiyatları’nda ve sonraki olimpiyatlarda daha güzel başarıların bizi beklediğine eminim. Seneye yaz aylarında tekrardan görüşeceğiz. Halkımızın bu üç turnuvada bize göstermiş olduğu destek inanılmazdı. Yurtdışında olsak bile gerek tribünlerden gerekse televizyon başından kalplerinin bizimle attığını hissettik. Bu başarımızı onlara armağan ediyoruz. Türk halkını başarılarımızla sevindirmeye devam edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

“HAYALİME KAVUŞTUM!”
Kariyerinde hayallerini süsleyen ülkenin İtalya olduğunu ve hayallerini gerçekleştirmenin mutluğunu paylaşan Balıkesir’in gururu; “İtalya benim en başından beri hayalini kurduğum ülkeydi. Bu yüzden hayalime kavuşmamın mutluluğu içerisindeyim. Gerçekten voleybol kalitesi olarak da üst seviye bir lig olduğunu düşünüyorum. Transfer olduğum takım Novara’nın, İtalya’da ve dünyada adından söz ettirmiş, kaliteli bir takım olduğunu biliyorum. Orada yaşayıp göreceğim. İtalya’nın bana çok şey katacağına eminim. Türkiye’ye çok daha gelişmiş, çok daha yeni şeyler öğrenmiş ve daha da tecrübelenmiş şekilde dönmek istiyorum. İtalya kariyerim başlıyor. Bundan dolayı çok heyecanlıyım. Bu heyecanı sahaya yansıtarak performansımı ileriye taşımayı hedefliyorum. Novara taraftarıyla buluşmak için sabırsızlanıyorum. Türkiye’yi ve doğup büyüdüğüm şehir Balıkesir’i en iyi şekilde temsil edeceğim.” dedi.

“BANA GÜÇ VE MOTİVASYON KAYNAĞI OLUYORLAR”
Toplumun belli bir kesimi tarafından sevilmesinin, kendisine duyulan ilginin farkında olduğunu belirten ve sevenlerinin en büyük motivasyon kaynaklarından biri olduğunu söyleyen yıldız voleybolcu; “ Türk halkının her zaman desteklerini arkamda hissediyorum. Beni seven ve destekleyen herkese buradan çok teşekkür etmek istiyorum. Onlar bana ekstra güç ve ekstra motivasyon kaynağı oluyorlar. Sosyal medyadan bana güzel dileklerini iletiyorlar. Zaman ayırabildiğim kadarıyla destek mesajlarını ve paylaşımlarını görüyorum. Ben de onların desteğine ve ilgisine karşı sahada gösterdiğim performansla karşılık vermeye çalışıyorum” açıklamasını yaptı.

“GÜÇLÜ KADINLAR YETİŞTİRMEYİ HEDEFLİYORUZ!”
Nike ve SosyalBen işbirliği ile hayata geçirilen Ebrar Karakurt Akademi’nin çalışmaları hakkında bilgi veren başarılı oyuncu, güçlü kadınlar yetiştirmeyi ve kız çocuklarının hayallerine ortak olmak istediğini söyledi. Ebrar Karakurt, akademisi hakkında şu ifadeleri kullandı;

“Maddi imkansızlıklardan dolayı fırsat bulamayan her kız çocuğuna yönelmek buradaki amacımız. Akademiye İstanbul’da başladık ve İstanbul’da beş okulda şu an tam olarak takım faaliyetleri sürmesede Zoom uygulaması üzerinden çocuklarla bir arada ve iç içeyiz. Ne kadar çok çocuğa ulaşabilirsek bizim için her zaman o kadar iyi olacak. Zamanla bunu Türkiye geneline yaymayı düşünüyoruz. Ebrar Karakurt Akademi olarak çocuklara bir nebze de olsa umut olmak, sadece voleybol anlamında değil, her anlamda iyi birer birey olarak yetişmesine katkı sunmak için çalışıyoruz. Umarım ileride kendi ayakları üzerinde duran güçlü kadınlar olarak sahada olmasa da saha dışında da bunu göstereceklerine inanıyoruz. Çünkü bu her kız çocuğunun hayalidir. Onların hayallerine ortak olabilmek bizim en büyük hedefimizdi ve bunu gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz.”

“BALIKESİR’İ ÇOK SEVİYORUM!”
Sokaklarında voleybol oynayarak yetişen, kariyerinde Balıkesir’in ayrı bir yeri olan Ebrar Karakurt, Balıkesir’le ilgili düşüncelerini dile getirdi. İlerleyen zamanlarda 10 numaralı şehre hizmet etmek istediğini söyleyen milli voleybolcu, “Balıkesir halkının bende yeri çok ayrı çünkü burada doğdum ve voleybola Balıkesir’de başladım. Voleybolu bıraktıktan sonra şehrime faydalı olacak aktiviteleri hayata geçirmek istiyorum. Balıkesir için önemli olacağını düşünüyorum. Bu şehrin sokaklarında büyümüş, havasını almış ve buradan çıkmış bir insan olarak daha sonrasında Balıkesirli çocuklara hizmet etmek ve katkı vermek istiyorum. Aklımda Ebrar Karakurt Akademi’nin Balıkesir’de de faaliyet göstermesi gibi bir fikir var. Bu ilerleyen yıllarda hayata geçebilir. Umarım bu fikrimi Balıkesir’de gerçekleştirebilmek nasip olur. Balıkesir halkının bana olan desteğini görüyorum, onları çok seviyorum” ifadelerini kullandı.

“BEN DÜNYANIN EN İYİ SPORCUSU OLACAĞIM!”
Milli gururumuzun babası olan İsmail Karakurt, Ebrar’ın voleybol hikayesinden bahsetti. Ebrar’ın hayallerine kavuşması için her zaman arkasında durduğunu söyleyen İsmail Karakurt, duygu dolu anlar yaşadı. İsmail Karakurt, çok sevdiği kızı Ebrar hakkında şu ifadeleri kullandı; “Ebrar küçüklüğünden bu yana sporu çok seviyor. Önce spor hayatına masa tenisiyle başladı. Masa tenisinde okul takımı kurulmadıktan sonra diğer okula geçtik ve voleybola başlama kararı aldı. Aslında masa tenisinde birinciliği var, fakat voleybola adım atmasında bir hayır varmış. Voleybola ilk takımı olan Balıkesir DSİ Kulübü’nde başladı. Sonrasında Balıkesir Büyükşehir Belediyespor’da devam etti. Güzel oynadığı için hırslı olduğu için Bursa’ya transfer oldu. Hedefi hep en yükseklerdeydi zaten. “Ben dünyanın en iyi sporcusu olacağım” diyordu. Ben de kımızın hayallerine ulaşması için babası olarak hep destekledim. Ebrar’la her zaman gurur duydum ve İtalya’da bizi temsil edeceği için babası olarak ayrı bir duygu yaşıyorum. Sadece bizim desteğimizle değil, buralara gelmesinde en büyük etkenlerden biri de kendisinin hırsı ve azmiydi.”

BAŞARISININ KAYNAĞI ÇALIŞMAK VE PES ETMEMEK
Milli sporcunun menajerlik şirketi olan Penivo Voleybol Danışmanlık Şirketi’nin basın danışmanı Ragıp Kurt, Ebrar’ın başarısında izledikleri yolu paylaştı. Ragıp Kurt, “En önemli şey ona sabırlı olmayı ve adım adım hayallerine yürümeyi öğretmekti diyebiliriz. Vaktinden önce, hızlı alınan kararların ona yarar getirmeyeceğini ve aceleci davranmaması gerektiğini bizce algıladı. Tabii ki başarısında planlı bir şekilde çok çalışmasının ve pes etmemesinin çok etkisi var” diye konuştu. MUSTAFA SÜLÜN