Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

KESKİN TUZ KULLANIMINA DİKKAT ÇEKTİ!

Balıkesir İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serkan Kadir Keskin, 14 Mart Dünya Böbrek Günü dolayısıyla önemli açıklamalarda bulundu ve vatandaşlara, böbrek sağlığını korumak için tuz tüketimini azaltmaları çağrısında bulundu. Keskin, böbrek hastalıklarının yaygın bir şekilde toplumu etkilediğine dikkat çekti.

Balıkesir İl Sağlık Müdürü

Böbrek hastalığının, uzun yıllar süren ve ilerleyici bir şekilde böbrek fonksiyonlarının kaybıyla ortaya çıkan kronik bir durum olduğunu belirten Keskin, bu hastalığın ilerlediği noktada böbrek yetmezliği gibi ciddi sorunlara yol açabileceğini ifade etti. Keskin, Türkiye’de böbrek hastalıklarının giderek artış gösterdiğini ve her 6-7 erişkinden birinde çeşitli evrelerde kronik böbrek hastalığı bulunduğunu söyledi.

 

Bu hastalığa yol açan en sık nedenlerin obezite, diyabet ve hipertansiyon gibi faktörler olduğunu belirten Keskin, bu hastalıkların kontrol altına alınmasıyla kronik böbrek hastalığının ilerlemesinin durdurulabileceğini vurguladı.

Balıkesir’de aile hekimleri ile işbirliği içinde çalıştıklarını ve hastalıkların takip edilmesi ve tedavi süreçlerinin en önemli mücadele basamakları olduğunu ifade eden Keskin, böbrek sağlığının korunması için sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz yapma, tuz tüketimini azaltma, tütün ve alkol kullanımından uzak durma, yeterli miktarda sıvı alımı yapma gibi önlemlerin alınmasını önerdi. Ayrıca, risk grubundaki kişilerin düzenli olarak doktor kontrolüne gitmeleri gerektiğini de vurguladı.

 

Keskin, erken teşhisin tedavinin başarısını artırdığını ve kronik böbrek hastalığının erken dönemde tespit edilip tedavi edilirse ilerlemesinin önüne geçilebileceğini belirtti. Son olarak, Mart ayının ikinci Perşembe’sinin “Dünya Böbrek Günü” olarak ilan edildiğini ve bu yılın temasının “Böbrek Sağlığı İçin Optimal İlaç Uygulamalarına ve Sağlık Bakımına Eşit Erişim” olduğunu sözlerine ekledi. Haber Merkezi