Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

KESKİN TARAMA TESTLERİNİN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ

Balıkesir İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serkan Kadir Keskin, Kalın Bağırsak (Kolorektal) Kanseri Farkındalık Ayı hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Keskin, hastalığın belirtilerine dikkat çekerek, tarama testlerinin ihmal edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Balıkesir İl Sağlık Müdürü

Kalın bağırsak kanserinin yaygın bir şekilde görüldüğünü ifade eden Balıkesir İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serkan Kadir Keskin, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Keskin, “Kalın bağırsak kanseri dünya genelinde ve ülkemizde sıkça karşılaşılan kanser türleri arasında yer almaktadır. Hem erkeklerde hem de kadınlarda en sık görülen 3. kanser türüdür. Hastalığın oluşumunda beslenme alışkanlıkları, çevresel etkiler ve genetik yatkınlığın etkili olduğunu bilmekteyiz. Hastalığın çoğunlukla 40-50 yaşından sonra görüldüğü bilinmektedir ve sıklıkla 50 yaş ve üzerinde görülür” dedi.

 

Keskin, kalın bağırsak kanserinin belirtilerine de değindi. Bu belirtiler arasında bağırsakta tam boşalmama hissi, karında şişkinlik, kramp tarzında ağrı veya gaz şikayetleri olduğunu belirtti. Ayrıca, ağrılı dışkılama, rektal kanama, dışkıda kanın varlığı, kilo kaybı, ishal-kabızlık, kansızlık, halsizlik, yorgunluk ve bağırsakta kitle varlığının da belirtiler arasında yer aldığını aktardı.

5de902b918c7731840acd4f8 - Marmara Bölge: Balıkesir Son Dakika Haberleri ile Hava Durumu

Tedavi sürecine de değinen Müdür Keskin, “Erken evre kalın bağırsak kanserinin temel tedavisi cerrahi müdahaledir. Bu operasyonla tümör içeren bağırsak bölümü ve komşu lenf bezleri çıkarılmaktadır. Tedavide hastalığın evresine bağlı olarak kemoterapi, radyoterapi, hedefe yönelik ilaçlar ve immunoterapi gibi seçenekler de kullanılmaktadır” şeklinde konuştu.

 

Sağlıklı yaşam alışkanlıklarının önemine vurgu yapan Keskin, kırmızı ve işlenmiş et tüketiminin sınırlandırılması, daha fazla taze sebze, meyve ve tam tahıl ürünleri tüketilmesi, posa içeriği yüksek besinlerin tercih edilmesi, fiziksel aktivite yapılması, sigara ve alkol tüketilmemesinin kanserden korunmada önemli olduğunu belirtti.

kalin bagirsak kolon kanseri farkindalik ayi 33640 2 - Marmara Bölge: Balıkesir Son Dakika Haberleri ile Hava Durumu

Son olarak, Keskin, 50 yaş ve üzerindeki bireylerin düzenli olarak kolorektal kanser taraması yaptırmaları gerektiğini vurgulayarak, tarama testlerinin ücretsiz olarak yapıldığını ve bu testlerin düzenli olarak yapılmasının önemini vurguladı. Mart ayının Kalın Bağırsak (Kolorektal) Kanseri Farkındalık Ayı olduğunu hatırlatan Keskin, bu dönemin hastalık hakkında bilgi edinilmesi, tarama testlerinin yaptırılması ve sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıklarının kazanılması için bir fırsat olduğunu sözlerine ekledi. Haber Merkezi