Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

EKLEM AĞRILARINDA SU TÜKETİMİNE DİKKAT!

Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Betül Yurdakul, eklem ağrılarının kaynağının yetersiz su tüketimi olabileceği konusunda uyarılarda bulundu. Eklem aralıklarında kayganlığı sağlayan sıvı bileşeninde su bulunduğunu belirten Yurdakul, yeterince su içilmediğinde eklem kayganlığının azaldığını ve bu durumun eklem ağrılarına ve hareket sırasında eklemlerden ses gelmesine neden olabileceğini ifade etti. Tedavi edilmezse, eklem yüzeylerinde aşınma ve kalıcı eklem bozuklukları oluşabileceğine dikkat çekti ve ağrısız hareket etmek için su içmenin en basit önlem olduğunu vurguladı.

Beslenme ve Diyet Uzmanı

 

İSÜ Liv Hospital Bahçeşehir Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Betül Yurdakul, kış aylarında su tüketiminin azalmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Tüm içeceklerin suyun yerine geçemeyeceğini belirten Yurdakul, vücudun susuz oluncaya kadar susama hissinin ortaya çıkmayabileceğini ve dolayısıyla su içmenin önemini vurguladı. Ayrıca, çay, kahve gibi içeceklerin tüketilmesi durumunda yeterli su alımına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

 

Reflü, hazımsızlık gibi sağlık sorunlarının önemli sebebinin mide asidi salgısı olduğunu belirten Yurdakul, yeterli su içerek mide asidinin zarar vermesinin önüne geçilebileceğini ifade etti. Sindirim sisteminin düzenli çalışması için yeterli su tüketiminin önemli olduğunu ve aksi halde kabızlık ve hazımsızlık gibi sorunların ortaya çıkabileceğini söyledi.

 

Yetersiz su içmenin ağız sağlığını da olumsuz etkileyebileceğini belirten Yurdakul, suyun tükürük salgısını arttırarak ağız içi temizliğini sağladığını ve ağız kokusunu önlediğini dile getirdi.

 

Beynin büyük bir kısmının su olduğunu vurgulayan Yurdakul, yeterli su alınmaması durumunda stres altında hissedilebileceğini ve beyin fonksiyonlarının bozulabileceğini ifade etti. Ayrıca, cilt sağlığından böbrek taşı oluşumuna kadar birçok alanda suyun önemine değindi.

 

Son olarak, hamilelik döneminde su ihtiyacının arttığını ve yeterli su alımının sorunsuz bir hamilelik ve sağlıklı bir bebek için önemli olduğunu belirtti. Haber Merkezi