Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Aydın Enes Erbaşı

EGO TATMİNİ PEŞİNDEKİ CAHİL İNSANLAR!

Ego tatmininin, bazen bilgi eksikliği ve özenti ile ilişkilendirilmesi kaçınılmaz bir gerçektir. Toplumda, bilgi ve kültür eksikliğinin yerini doldurmak için ego tatminine yönelik davranışlar sergileyen insanlarla sıklıkla karşılaşırız. Bu kişiler, kendilerini başkalarına göstermek ve onları etkilemek adına hareket ederken, aslında cehaletlerini ve bilgi yetersizliklerini örtmek için bu yola başvururlar.

Özellikle sosyal medya gibi platformlarda, görünüşe ve statüye dayalı bir rekabetin etkisi altında olan bu insanlar, gerçek bilgi ve içerikten ziyade yüzeysel gösterişe ve takipçi sayısına odaklanırlar. Kendi cehaletlerini gizlemek ve dikkat çekmek adına yanlış bilgileri paylaşabilir, popüler konular hakkında sahte uzmanlık iddialarında bulunabilirler.

Ancak, gerçek bilgi ve kültür sahibi insanlar için ego tatmini bu tür yollarla değil, bilgiyi paylaşarak ve insanlara faydalı olacak şekilde gerçekleşir. Bilgi eksikliği ve özenti ile değil, öğrenme isteği ve paylaşma arzusuyla hareket ederler. Bu nedenle, gerçek bilgiye ulaşmak ve cehaleti yenmek için çaba sarf etmek her zaman daha değerlidir.

Özetlemek gerekirse, ego tatmini peşinde koşan ve cehaletlerini örtmek için özentiye başvuran insanlar aslında kendilerini kandırırken, gerçek bilgiye ve bilgelik yolculuğuna adım atmayı ihmal ederler. Gerçek bilgi, içtenlikle araştırma yapma ve öğrenme isteğiyle elde edilir, ego tatmini ise yüzeysel gösteriş ve takdir beklentisiyle değil, içsel bir dinginlik ve mutlulukla gerçekleşir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER