Milli takımımızın Dünya Kupası geçmişine baktığımızda bu organizasyona sadece üç kez katılma hakkı kazandı.
1950 yılında ise Brezilya'da düzenlenen organizasyona finansal yetersizlik nedeniyle katılamamış 1954 yılında İsviçre'deki Kupaya da grup aşamasında veda etmişti. 
1954 yılından 2002 yılına kadar ne yazık ki ülke olarak dünya kupasını televizyondan izlemiştik. 2002 yılında ise o altın jenerasyon ile zoru başarıp final maçının kapısından dönmüştük ve turnuvayı bronz madalya ile tamamlamıştık. 
Şimdi ise ay yıldızlıların önünde turnuvaya katılabilmek için eleme grubu maçları var, takımımızın kadro kalitesi ve genişliği Avrupa’nın beş büyük liginde ve diğer liglerinde top koşturan oyuncularımızın fazla olmasıyla geçmiş yıllara nazaran 2002 ve 2008 jenerasyonunda daha kaliteli ve seviyesi yüksek oyuncularıyla bu yaz düzenlenecek olan EURO 2020'de ve Dünya kupası gruplarına kalabileceğine dair umut vaat ediyor. 
Eleme grubumuza baktığımızda ise Hollanda ve Norveç dışında bizi zorlayabilecek rakibimiz olmadığından 2022 yılında Katar'a gidebilmek için şansımız yüksek. 
Tabi bu şansı arttırmak için iç sahada mutlak galibiyet alarak ve deplasmandaki Hollanda ve Letonya maçlarından puan çıkarmalıyız ayrıca Karadağ ve Cebelitarık gibi grubun düşük seviyeli takımlarına karşı da sürpriz puan kayıpları yaşamaz ise bizim çocuklar rahatlıkla puan hesabı yapmadan Katar biletini alabilir.