Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

BİDKAT SU TASARRUFU İÇİN TOPLANDI

Balıkesir İklim Değişimi Kadın

Balıkesir İklim Değişimi Kadın Takip Topluluğu (BİDKAT ) yaptığı toplantıda; iklim değişiminin Balıkesir için öncelikli konularından biri olan su kaynaklarının sürdürülebilirliği konusunu görüştü. Balıkesir barajlarının doluluk oranları, yıllara sair doluluklar, Meteoroloji Genel Müdürlüğü verileri, yağış ve potansiyel su seviyeleri projeksiyonları ile sektörel su kullanımları incelendi. Topluluk üyeleri arasında insan yaşamı için hayati öneme sahip su konusunda öncelikli olarak bireylerden başlayarak geniş bir yelpazede, tasarruf ve bilinçli su tüketimi konusunda farkındalık ve eğitime büyük ihtiyaç duyulduğu ifade edildi.

“SİLAJLIK MISIR VAHŞİ SULAMA GEREKTİRİYOR”

Su tüketiminin yüzde 60-70’ler seviyesinde tarım sektörü tarafından tüketilmesine ve tarım sektörünün gıda güvenliği ve sürdürülebilirliği açısından büyük önemine işaret edilerek Balıkesir Tarımının yeniden planlanmasının ve yıllara sair planlar ile takip edilmesinin ülke menfaatleri açısından da can alıcı noktalardan biri olduğuna işaret edildi.  Damlama sulama gibi su tasarrufu sağlanacak konularda çiftçilere verilen desteğin arttırılması gerekliliği vurgulandı. Toplantıda bir konuşma yapan Topluluk Sözcüsü Neriman Köybaşı: “Elimizdeki son verilere göre Balıkesir tarımdan elde ettiği katma değer ile Türkiye 19. su. Çanakkale ve Bursa gibi tarım arazisi Balıkesir’den çok az olan iller ise Balıkesir’den çok daha fazla tarım geliri elde etmektedir. Bunun ana sebebi Balıkesir’in daha az katma değerli tarımsal ürüne yönelmesidir. Bunun ana sebebi ise büyük hayvansal varlığa bağlı hayvansal yemlik tarımsal üretime yönelmedir. Silajlık mısır gibi ürünler vahşi sulama gerektirmektedir. Tespitlerimiz; öncelikle Balıkesir Meralarının kaybedildiği ve mevcut meraların ot çeşitliliğini kaybederek verimsiz örtü ile kaplanması; 1900’lü yıllarda Balıkesir İhracatına ve sayılara bakıldığın da Balıkesir’in esasen küçükbaş hayvancılığın merkezi olmasına karşın, günümüzde büyük baş varlığının çok daha ön plana çıkması konuları öne çıkmaktadır” dedi.

“İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ SU KAYNAKLARINI AZALTIYOR”

Köybaşı, “Günümüzde küçükbaş hayvancılığın soruları, meraların durumları ve büyük baş yetiştiriciliği konuları şüphesiz sektör temsilcileri ve ilgili kamu yöneticileri tarafından çok daha iyi bilinmektedir. İklim değişikliğinin tarıma etkilerine baktığımızda akla ilk gelenler; Kepsut şeftali üretiminin sona ermesi, zeytin sineği zararlısının ısınmaya bağlı bir ay erken çıkması, zeytinliklerin içine ekilen incir ağaçlarının yeterli yağış olmamasına bağlı olarak yeni dikimlerinin mümkün olmaması ve atalarımızın diktiği incir ağaçları ile yetinmek zorunda oluşumuz ve maalesef yangınlar gelmektedir. Bizlerin dile getirmeye çalıştığı husus; Balıkesir için hayati önemdeki su kaynakları ve tarım sektörünün iklim değişimine bağlı su kaynağı azalması karşısında; yeniden planlanarak sürdürülebilirliğe katkı yapmasının ne kadar hayati önemde olduğu ve bu konuya ilgililerin ve kamuoyunun dikkatini çekmektir” dedi. Burcu DEMİR