Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

BAKAN URALOĞLU’NDAN KALKINMA YOLU GÖRÜŞMESİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Birleşik Arap Emirlikleri Yatırım Bakanı Mohammed Bin Hassan Al Suwaidi ile İstanbul’da bir araya geldi. Görüşmede, Kalkınma Yolu Projesi ve iki ülke arasındaki iş birliği konuları ele alındı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı

Bakan Uraloğlu, görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde gerçekleştirilen Irak ziyaretinde imzalanan dörtlü mutabakatın ardından çalışmaların hız kesmeden devam ettiğini belirtti. İki ülke arasında yapılacak dörtlü bakanlar zirvesi öncesinde Birleşik Arap Emirlikleri Yatırım Bakanı Al Suwaidi ile verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Bakan Uraloğlu, “Birleşik Arap Emirlikleri Yatırım Bakanı Al Suwaidi ile Kalkınma Yolu Projesi’ni ele aldık ve verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde gerçekleştirdiğimiz Irak ziyaretinde imzaladığımız dörtlü mutabakatın ardından Birleşik Arap Emirlikleri’nden gelen mevkidaşımızla bir araya gelerek Kalkınma Yolu konusunda ülkelerimizin yapacağı çalışmaları değerlendirdik” dedi.

Türkiye’nin ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin stratejik konumları gereği Kalkınma Yolu Projesi’nden daha fazla verim elde etmesi için yapılacak çalışmaları değerlendirdiklerini belirten Bakan Uraloğlu, “Bu proje Avrupa ve Asya pazarları ile bağlantıyı sağlayacak en ekonomik, en güvenli ve en verimli yol olacaktır” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde geçtiğimiz günlerde Irak’ta Kalkınma Yolu projesine yönelik Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve İran ile birlikte dörtlü mutabakat imzalandığını hatırlatan Bakan Uraloğlu, önümüzdeki süreçte bu iş birliğinin güçlendirilerek devam edeceğini ifade etti.

Görüşmede ayrıca Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki ulaştırma alanındaki iş birliklerini ve yeni iş imkanlarını ele aldıklarını söyleyen Bakan Uraloğlu, “Mevkidaşım ile küresel ölçekte atacağımız adımlarla kazan-kazan anlayışı çerçevesinde iş olanaklarını değerlendirdik. İki ülke arasında ekonomik ve ticari anlamda atılacak adımları, karşılıklı ticaretin çeşitlendirilmesi ve potansiyel iş birliklerini detaylı bir şekilde ele aldık” şeklinde konuştu. Haber Merkezi