Bugünkü Haberler

RESMİ İLANLAR
PTT 1.LİG PUAN DURUMU
TAKIMLAR O G B M Av P
1- Akhisarspor 8 5 1 2 11 16
2- Cesar Grup Ümraniyespor 7 4 2 1 13 14
3- Hatayspor 7 4 2 1 10 14
4- Balıkesirspor 7 4 1 2 11 13
5- Fatih Karagümrük 7 3 3 1 12 12
6- Altay 7 3 3 1 11 12
7- Keçiörengücü 7 2 5 0 5 11
8- Adana Demirspor 7 2 4 1 8 10
9- İstanbulspor 7 2 4 1 12 10
10- BŞB.Erzurumspr 7 3 1 3 7 10
11- Bursaspor 7 4 0 3 11 9
12- Osmanlıspor FK 7 3 1 3 9 7
13- Ekol Göz Menemenspor 7 2 1 4 5 7
14- Adanaspor 7 1 3 3 10 6
15- Altınordu 7 1 2 4 8 5
16- Giresunspor 7 1 2 4 6 5
17- Boluspor 7 0 2 5 5 2
18- Eskişehirspor 8 1 1 6 9 -5
Üst Lig Play Off Alt Lig
Gündemden
 • KOCASEYİT’İN YOLCU SAYISI YÜZDE 33 AZALDI
  KOCASEYİT’İN YOLCU SAYISI YÜZDE 33 AZALDI
 • EMEKLİ OLDUĞU CAMİDE GÖNÜLLÜ MÜEZZİNLİK YAPIYOR
  EMEKLİ OLDUĞU CAMİDE GÖNÜLLÜ MÜEZZİNLİK YAPIYOR
 • SINDIGRI ANADOLU İHL’DEN BARIŞ PINARI HAREKATI’NA DESTEK
  SINDIGRI ANADOLU İHL’DEN BARIŞ PINARI HAREKATI’NA DESTEK
 • BALIKESİR’DE ‘ERASMUSDAYS ‘ ŞÖLENİ
  BALIKESİR’DE ‘ERASMUSDAYS ‘ ŞÖLENİ
 • CHP’Lİ ŞAHİN KANUN TEKLİFİ SUNDU
  CHP’Lİ ŞAHİN KANUN TEKLİFİ SUNDU
 • BUGÜN MUHTARLARIN GÜNÜ
  BUGÜN MUHTARLARIN GÜNÜ
 • 1-31 EKİM MEME KANSERİ BİLİNÇLENDİRME AYI
  1-31 EKİM MEME KANSERİ BİLİNÇLENDİRME AYI
 • 8 ayrı operasyonda 20 zehir taciri yakalandı
  8 ayrı operasyonda 20 zehir taciri yakalandı
 • Balıkesir ve Çanakkale’de 151 düzensiz göçmen yakalandı
  Balıkesir ve Çanakkale’de 151 düzensiz göçmen yakalandı
 • BELGİN UYGUR; ‘KADIN ÇİFTÇİLERİMİZ İÇİN ÖZEL POLİTİKALAR ÜRETİYORUZ’
  BELGİN UYGUR; ‘KADIN ÇİFTÇİLERİMİZ İÇİN ÖZEL POLİTİKALAR ÜRETİYORUZ’
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
REİS BUNU DUYMASIN!
REİS BUNU DUYMASIN!
10 Mart 2019 23:46
Font1 Font2 Font3 Font4
Bu Haber 228 views Okundu

Türkiye’de şu anda kayıtlı olarak bilinen 3 milyon civarında engeli var. Yapılan istatistiklere göre bunların sadece binde 33’ü okuyup eğitimlerini devam ettiriyor ve bunların çok az bir kısmı üniversiteye kadar gelebiliyor. Üniversitede her ne kadar kontenjanı olup okuma şansı olsa da üniversite sonrası eğitim için, özellikle yüksek lisans ve doktora eğitimi için binde 33’ün de %8 ya da 9 kadar civarı yüksek lisans ve doktora eğitimine devam edebiliyor ve bunların akademisyen olma ihtimali neredeyse yok gibi.

AKADEMİDE ENGELLER KALKSIN
Konuyla ilgili yaptığımız araştırmalarda engelli akademisyen sayısının son derece az olduğunu fark ettik. Bunun da esas sebebinin özellikle araştırma görevlisi ve öğretim görevlisi, öğretim üyesi ilanlarında ki sağlık durumu çalışmasına engel teşkil etmeyecek maddesinin ucunun açıklığı bizi bu konuda ürkütüyor. Çünkü, bu maddenin ucunun açık olması üniversitelere bir inisiyatif hakkı tanıyor ve üniversiteler burada bir kendilerine göre maddeyi yorumluyorlar ve bu yorumlamalar da maddenin ucunun açıklığından kaynaklanıyor yani üniversite diyor ki senin engelin çalışmana engel teşkil ediyor. Bu yüzden de kişiler kendi inisiyatiflerine göre yorumladıkları için çoğu engelsiz insanla aynı puana sahip ya da daha yüksek puana sahip bir engelli sırf durumundan dolayı akademiye kabul edilmiyor. Oysa edilse çok farklı şeyler olacak. Konunun çalışma sahası açısından düşünüldüğünde yani belki de çoğu engelsiz insanın yapamayacağı şeyi engelli insanlar yapabiliyor ve bu da üniversitelerin çok azı tarafından fark ediliyor. Türkiye’de sadece bir üniversitede, İnönü Üniversitesinde engelli kontenjanı var. Bunun dışındaki üniversitelerin hiçbirinde engelli kontenjanı dahi yok. Hadi kontenjanı bırakın normal yani eşit şartlarda bile değerlendirilmiyor. Bu konularda son derece hassas olduğu bilinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın soruna çözüm bulunması için gereken talimatı vereceği tahmin ediliyor.

ANAYASA’NIN EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI
Yıllardır akademideki engellerin kalkması için çaba sarf eden H.D. isimli genç akademisyen,  Anayasanın başlıca ilkelerinden biri olan eşitlik ilkesine aykırı olan bu durum hakkında bir çözümün üretilmesi gerektiğini söyledi. H.D., Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi okudu. Türk Dili ve Edebiyatını başarıyla tamamlayın Türkolog oldu. Görme engeli nedeniyle üniversitelerde iş bulamayan H.D, “Öncelikle açık olan maddenin kapatılıp ona göre bir çalışmanın yapılması. Eğer özel bir kanun teklifi varsa bu kanun teklifine uygun davranılması eğer kanun teklifi de yoksa bu kanun teklifinin en kısa sürede verilmesi gerekiyor ve bu şekilde de engelli kişilerin akademisyenliğe tıpkı memurluğa atandığı gibi atanması gerekiyor yani sadece memurlukla ya da basit işlerle kalmamalı. Akademik olarak da bizim gibi insanların çalışması gerekiyor. Bu da onların her yerde her alanda çalışma imkanını kolaylaştırıyor. Tabi ki herkesin yapabileceği meslekler belli ve hepimiz de bunun farkındayız. Neyi yapıp neyi yapamayacağımızı biz de çok iyi biliyoruz. Bu yüzden de ne yapmak istediğimizi de biliyoruz. O yüzden de bize ona göre bir çalışma yapılmasını istiyoruz. Kısacası, “sağlık durumu çalışması engel teşkil etmeyecektir” maddesinin uygun şartlarla, uygun biçimde ucunun kapatılarak, eşitlik ilkesine de uygun davranılarak bununla ilgili bir çözüm önerisinin sunulmasını istiyoruz.”
ÇÖZÜM BEKLİYORLAR
H.D., “Biz sadece eşit şartlarda değerlendirilmek istiyoruz, pozitif ayrımcılık da onu da geçtik onu da istemiyoruz. Sadece eşit şartlarda değerlendirilmek istiyoruz. Puanımız yüksek olmasına rağmen kendimizden daha düşük bir puan alan bir kişi sırf engelsiz olduğu için yerimize alınıyorsa bu nasıl bir durum bunu açıkçası düşünemiyorum” diyerek isyanını dile getirdi.

20 Şubat 2019 tarihli, 2019’daki Engelli Yönetmeliği adı altında yönetmelik değişti. Buna göre engellilerin özellikle bizi ilgilendiren kısmı 18 yaş üstü olan engellilerin raporlarında neyi yapıp neyi yapamayacaklarına dair bir çizelge de bulunacak. Bu çizelgede engel durumları aynı olmasına rağmen kişinin iş gücü isteminin farklı olduğu durumlarda raporda belirtilmiş olacak. Bu da H.D. gibi engelli akademisyenlerin daha önce sözünü ettiği “Sağlık durumu çalışmasına engel olmayacak” maddesinin önünü kapatıyor. Yani bu yönetmeliğe göre istedikleri şekilde çalışabilecekler. Kurum engelliden yeni yönetmeliğe göre bir rapor isterse bu raporda zaten belirtilen işleri yapabileceklerini ifade edecekler. Bu şekilde engeller kalkmış, H.D. gibi başarılı akademisyenlerin önü açılmış olacak.YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa