Marmara Bölge
Bugünkü Haberler

NEDEN İKİNCİ EL!

Her gün binlerce araç el değiştiriyor. ÖTV ve KDV’deki indirim son bulması ile ikinci el araçlar son dönemde öne çıkıyor.  Neden ikinci el dendiğinde sıfır arabalarda yükselen fiyatlar ve ilk kez araç alacaklar yanı sıra uygun fiyat aralığı alıcıları ikinci ele yönlendiriyor.

Bilirisiniz Balıkesir’de oto pazarı Karizma tesislerinin olduğu alanda her Pazar kurulur.

Peki araç almanın püf noktası ne.

Öncelikle ikinci el araç almak istiyorsanız modelini iyi belirlemeniz gerekiyor. Araç alırken yapılan en büyük hatalardan birisi ise acele etme mevzusu. Oysa araç almak acele gelmez.

Bir diğer konu ise internet satışları. Siz siz olan aracı görmeden satın alamayın. İyi bir ekspertiz raporu yada tanıdık bir ustaya göstermeden otomobil almayın. Aracın çalıntı olup olmadığına dikkat edin.

Araç alırken çizik veya pas var mı diye kontrol etmeniz gerekiyor. Ama daha önemlisi yürüyen aksamı yani motoru.

Eğer motordan çok ses geliyorsa bu aracın epey yıpranık olduğunu gösterir.  Tamirata ihtiyaç duyan bir araç ek masraf anlamına gelir. Bu araçlardan uzak durun.  Ayrıca egzoz dumanının rengine mutlaka dikkat edin. Gri veya renksizse normaldir, siyah veya maviyse bir sorun var anlamına gelir.

Dikkat etmeniz gereken durumlardan biri de test sürüşü yapmak. Hatta tavsiye ederim aracı bir eş veya dostunuz ile beraber test sürüşüne çıkarın. Aracı sallayın.

Aracınızın koltuk kılıfları, döşemesi, direksiyonu, başlıkları, temizleyici ürünleri, sırtlık, cam perde, cam film gibi parçaları aksesuar olarak kabul edilir.

Bir otomobili oluşturan tüm parçaların her biri tek tek değiştirilebilir. Söz konusu değişimin nedeni kaza, eskime, bozulma, arıza olabileceği gibi özel zevkler de olabilir. Sık değiştirilen oto yedek parçaları ise yağ filtresi, hava filtresi, ön tampon, arka tampon, egzoz ucu, aydınlatma ürünleri ve bazı motor parçalarıdır. Bunun dışındaki değişimlere dikkat!

Alacağınız aracın ayrıca piyasada yedek parça bulunur kolaylığına dikkat etmelisiniz. Yarın başınıza bir kaza geldiğinde parça değişimi kolay olacaktır.

Son olarak pazarlık etmeyi unutmayın.

Eğer alacağınız ikinci el araç içinize sindiyse pazarlık sünnettir. İstediğiniz aracı almak için karşı tarafla makul bir pazarlık yapmayı unutmayın.

Yeni aracınızla şimdiden kazasız, belasız güzel günler dilerim.


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa