Marmara Bölge
Bugünkü Haberler

Mutfakta düzenli olmak isteyenlere!

Mutfak, kadınların en fazla kullandığı ve ailenin bir arada olup vakit geçirdiği, muhtemelen evinizdeki en yoğun ve önemli odadır.

Dağınıklığı kimse sevmez.

Bu bağlamda mutfakları doğru şekilde düzenlemek oldukça önemlidir.

Çalışan bir anne ve eş olduğum için mutfaktaki genelde gece saatlerinde zamanımı geçiriyorum. Yemekler arasında ise en çok patlıcan oturtma yaparım.

Mutfağımın düzenli olmasını isterim evde yaşayan diğer aile bireylerini de sık sık bu konuda uyarırım. Bugün sizlere mutfakta düzenli olmanın neden önemli olduğu ve düzen için gerekli püf noktaları anlatacağım.

 

***

 

Yaşam alanı organize etme işine mutfağınızdan başlayın.

Mutfakta en önemli konuların başında tabi ki sağlık gelir. Özellikle çocuklu annelere mutfakta kullandıkları bıçaklar için bıcak dolabı öneririm. Açıkta kalan bıçaklar her zaman tehlike arz eder.

Mutfağınızda kullanmadığınız eşyaları ortalıktan kaldırmalısınız. Sizin rahatınız mutfak kullanımınızın için en önemli nokta olmalı. En çok kullandığı eşyalar ve öğeler kolayca erişebileceğiniz yerlerde olmalı. Mutfak düzeninde ilk dikkat etmeniz gereken noktaların başında bu gelir.

 

***

 

Sağlık ve güvenlikten bahsetmişken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da gıda güvenliğidir. Kolay yemek hazırlamanız için gereken malzemeler her daim görünür olmalıdır. Raflarınızın kolay ulaşılabilir alanlarında, göz önünde sergilenmelidir. Mutfak düzeni için bu oldukça önemlidir. Makarnalar bir bölümde, baharatlar bir bölümde pirinç ve baklagiller ise ayrı bir bölümde gruplandırılabilir. Eğer çok fazla kullanıyorsanız çay, kahve gibi sıcak içeceklerinizin de bir bölüme gruplandırılması iyi olur.

Açıkta asla yiyecek bırakılmaması önemli bir konudur. Yiyeceklerinizi saklama kaplarında koymanız hem düzen hem sağlık açısından fayda sağlayacaktır.

 

***

 

Mutfakta ürünlere kolay ulaşımın bir yolu da ekstra raflardır. Dolaplarınızın içine ekstra raflar yerleştirerek kullanım ve saklama konusunda kolaylık elde edebilirsiniz. Raflar size eşyalarınıza kolay erişim sağladığı için de kolaylık oluşturur. Ayrıca eskimiş veya kırılmış mutfak eşyalarını atın.

 

***

 

Her zaman bir alışveriş listeniz olsun. Aile bireyleri ile iletişim içinde biten ürünün yenisi alın. Mutfağı temizlediğiniz zamanı boşa geçmiş zaman olarak düşünmeyin ve ne kadar kirlettiyseniz o kadar temizleyin.  Yine de temizlik sürecini parçalara bölerek ve görevleri ev halkına dağıtarak bunu daha kolay yapabilirsiniz.

Son olarak mutfağınızı temiz ve düzenli şekilde sürdürmek kararlılık ve istikrar gerektirir.

Bu konuda kararlı ve istikrarlı olmanız dileğiyle.


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa