Marmara Bölge
Bugünkü Haberler

Kış için salçanızı yapmayı unutmayın!

Bu yazı için biraz geç kalmış olabilirim. Ama ev salçası artık farklı yöntemlerle yapılıyor. Farklı mutfaklarda farklı metotlarla salça yapılabiliyor.

Salça özellikle kış mevsiminde kahvaltının vazgeçilmezleri arasında.

Ekmeğe tereyağ ile sürüldüğünde yemede yanında yat.

Ayrıca yemeklerde kullanılan evde yapılan salçanın lezzetinin ve kıvamının yerini hiçbir şey tutmuyor.

 

***

Bu işin püf noktasına gelecek olursak..

Kullanacağınız domateslerin taze ve sağlam olduğundan emin olun. Domatesleriniz yeterince olgunlaşmış olmalı ancak çürümemeli, üzerinde siyah lekeler olmamalı. Eğer böyle bir durum varsa, salça yapmaya başlamadan önce bu kısımları temizleyin.

Kullandığınız domatesin türü de önemlidir. Armut ya da yumurta domates diye adlandırılan küçük ve etli domateslerle salça yapmak daha kolaydır. Az sulu ve etli oldukları için armut domateslerin firesi az olur. Geleneksel Çanakkale domatesiyle de salça yapabilirsiniz ancak daha sulu olduğundan salçanızın firesi daha fazla olur. Arzu ederseniz birkaç farklı domates çeşidini bir arada kullanarak çok daha lezzetli sonuçlar elde edebilirsiniz.

Domates salçasının püf noktalarına gelelim.

Domateslerinizin suyunu süzerken mümkün olduğunca küçük delikli bir süzgeç kullanmaya çalışın. Böylece salçanızın kıvamı daha koyu olacaktır.

Salça yaparken kaya tuzu kullanın. Salçalarınızı uzun süre pişireceğiniz ya da kurutacağınız düşünüldüğünde, kaya tuzu daha dayanıklı ve lezzetli bir seçim olacak. İyotlu tuz salçanızın sulanmasına yol açar.

Kurutma işlemi sırasında salçanızı üzerinin kabuk tutmaması için sürekli karıştırın. Bu işlemi metal kaşıkla yaparsanız salçanız sulanır. Bu nedenle tahta kaşık kullanmaya özen gösterin.

Salçanızı mümkünse cam kavanozlarda saklayın. Kavanozlarınızı kullanmadan önce kaynatıp dezenfekte edin ve kurumalarını bekleyin. Kavanozun iç kısmına elinizi değdirmeyin. Kavanozların kapaklarının yeni olması daha sıkı kapanmalarını ve salçanızın daha uzun ömürlü olmasını sağlar.

Pişirerek yapım aşamasına geçecek olursak.

Domatesleri iyice yıkayıp soymadan dörde bölün ve robottan geçirin.

Bütün domatesleri robottan geçirdikten sonra tencereye aktarın ve kısık ateşte kaynatmaya başlayın. Bu işlemi yaparken mutlaka başında bekleyin. Aksi takdirde salça kabarıp sıçrar.

Domatesler kaynadığı esnada tahta bir kaşık yardımıyla ara sıra karıştırın.

Salçanın suyu çekildiğinde ve kıvamı koyulaştığında bir el blender’ı yardımıyla yeniden tüm malzemeyi pürüzsüz bir kıvam alana dek iyice ezin.

İçine 3-4 çorba kaşığı kadar kaya tuzu ilave edin.

İyice karıştırdıktan sonra tepsilere paylaştırıp güneşte kurutun. Bunu yapabileceğiniz bir yer yoksa tepsileri fırında 50 derecede kurutabilir ya da ocağın üzerinde çok kısık ateşte suyunu iyice buharlaştırabilirsiniz.

Eh domates salçamız hazır olduğuna göre şimdi biber salçamıza geçebilir.

Herkese afiyet şeker olsun.


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa