Bugünkü Haberler

Kahve ama Türk Kahvesi..

Bildiğimiz halis muhlis Türk kahvesi.

Dünyada Türk kelimesinin sık sık geçtiği bir konu da kahvedir.

Geleneksel Türk kahvesi hazırlanışı, pişirilmesi, sunulması, araç ve gereçleriyle ayrı bir kültürdür.

Türk kahvesi sadece bir içecek değil aynı zamanda, sosyalleşmek için kültürel boşlukları, toplumsal değerleri ve inançları bir araya getiren toplumsal bir çalışmadır.

Boşuna denmiyor bir kahvenin 40 yıl hatırı vardır diye.

Geçmişi eskiye dayanan Türk kültüründe yer edinmiş olan Türk kahvesi ile ilgili birçok deyim ve atasözü var.

Örneğin Kahvenin pişirilmesi ve servis edilmesinde çok beklenmişse; “Kahve Yemen’den mi geliyor?” denir. Bunun en önemli sebebi ise Türk kahvesinin ana vatanının Yemen ve Habeşistan olmasından kaynaklanıyor.

Bir dergide kahvenin eski yıllarda mumda pişirildiğini okumuştum. Zahmetli bir pişirme yöntemi olan mum ateşinde Türk kahvesi pişirme oldukça lezzetli bir kahve ortaya çıkarıyormuş.

Günümüzde sıcak kumda ve kor ateş içinde pişirme gibi farklı tekniklerde var.

Türk kahvesini içmenin bir adabı ve ritüeli var.

Geleneksel bir kültür motifi olan Türk kahvesinden yudum almadan önce, kahvenin yanında gelen soğuk sudan bir yudum alınır.

Bu sayede ağız temizlenir ve kahvenin tadı tam anlamıyla alınmış olur.

Türk kahvesi fincanı ideal ölçülere sahiptir. Bir fincandan fazla içildiğinde zihin açıcı, uyarıcı, enerji verici özelliği ön plâna çıkar. Sindirime yardımcı olur. Bu yönüyle şekerli içmemek kaydıyla kilo almayı ve mide ekşimelerini önler. Yerinde ve zamanında içildiği zaman olağanüstü bir keyif verici olarak ün yapmıştır.

Türk kahvesinin yanında çeşitli ikramlar olur ve bu ikramlar kahvenin içim lezzetini arttırır. Türk kahvesinin yanında en çok tercih edilen ikramların başında ise Türk lokumu gelir.

UNESCO’nun Kültürel Miras Listesi’ne aldığı ve başlı başına bir yapım tekniği ile kendine özgü, nevi şahsına münhasır içecek Türk kahvesi aroma ve lezzet bakımından emsalsizdir.

Şimdi kahve saati kalkın ve kendinize müthiş bir Türk kahvesi yapın.

Hepinize afiyet olsun.

 


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa