Bugünkü Haberler

Her şeyin fazlası zararlı!

Çay, Türk kültürünün en önemli içeceklerinden birisi. Sabah kahvaltılarında akşam yemeklerinde sonra tüketilen çayın sağlık açısından pek faydalı olduğunu söyleyemeyeceğim. Çünkü her şeyin fazlası zararlıdır.

 

‘Dünya Çay Raporu’na göre kişi başına çay tüketiminde Türkiye yılda 3,5 kilogramlık çay tüketimiyle birinci sırada yer alıyor. Sudan sonra ikinci olarak en çok tükettiğimiz çay, bilinçsizce içilirse vücuda zarar verebiliyor.

İş yerinde bolca çay tüketen birisi olarak bu konuda küçük bir araştırma yaptım ki aşırı çay tüketimi mide bulantısı, baş ağrısı, sinir bozukluğu, kalpte çarpıntı, elde titreme, demir eksikliği, kansızlık ve uykusuzluk gibi birçok soruna yol açtığını öğrendim.

Dış görünümde dişlerin sararması ve leke oluşumuna neden olan çay, vücudun su ihtiyacını karşılamadığı gibi vücutta bulunan suyu çekip dışarı atıyormuş.

Yazılanlara ve sosyal medyada konuşulanlara göre ıhsal ve mide rahatsızlığına neden olan fazla çay tüketimi aşırıya kaçılırsa kanser riskini de beraberinde getiriyor.

Tabi konu aşırı çay tüketimiyle alakalı.

Diğer bir kesim var ki ada çayın faydalarından bahsediyor. Onların iddiasına göre ise çay her türlü hazımsızlık, mide ağrısı, cilt kuruluğu ve öksürüğe iyi geliyor.

Hatta göz maskesi olarak kullanılırsa da kanlanmaya ve ağırlaşmış göz kapaklarına iyi geliyor.

Ayrıca çayın sakinleştirici etkisi de olduğunu sıkça duymuşumdur.

Bende sabah ve akşam çayına hayır demem. Özellikle yemeklerden sonra içilen çayın hazzı başka oluyor. Çay zararlı yararlımı bilmem ama bildiğim tek şey her ne olursa olsun aşırı tüketimi insan vücuduna zarar verecektir.

Şimdi bir demlik çay demleyip içme zamanı.

Okurlarıma da bana ada afiyet olsun.


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa