Marmara Bölge
Bugünkü Haberler

Hacamat nedir, faydaları nelerdir?

Hacamat “eski” bir alternatif tedavi yöntemidir.

Hacamat halk arasında kupa terapisi diye bilinir, kupa yardımıyla deri üzerinde negatif basınç oluşturarak ve insizyonlar uygulayarak kanın çıkmasıyla sonuçlanan minör cerrahi boşaltım prosedürüdür. Hacamat uygulamasının ilk olarak nerede ve ne zaman başladığı bilinmemekle birlikte; antik uygarlıklarda uygulanan bir yöntem olduğuna dair bilgiler bulunmaktadır.

Özetle hacamat, sağlığı korumak veya tedavi amacıyla vücudun belirli yerlerinden kan alınmasıdır.

Sözlükte; “Emmek” anlamına gelen “Hacm” kökünden gelmektedir. Bu işi yapan kimseye, “Hacim” veya “Haccâm” denir. Kan alma işinde kullanılan alete ise “Mihcem” ya da “Mihceme” denir.

Günümüzde en sık kullanılan kaplanma şekline “ıslak kaplanma” adı verilir. Bu tedavide terapist deriyi keser ve  kan akmaya başlar. Bu işlem  farklı amaçlar için yapılır.

Hacamat ile ilgili size kısa birkaç bilgi vererek yazımı tamamlamak isterim.

Hacamat beş yerden yapılır. Başın ortasından, boyundan, iki omuz arasından, kalçadan ve ayaktan

Hacamat yaptırmak istiyenler 48 saat boyunca hayvansal gıdalar yememesi gerekir. Aç karına gelinmelidir. Hacamat olan kimse o gün fazla su içmemelidir.

Acılı, tuzlu ve ekşi yemek yemelidir.

Günümüzde hacamat artık sağlık kuruluşlarında belgeli kişilerce yapılmakta. Alternatif bir sağlık türü hacamat yaptıranların sayısı gün geçtikçe artıyor.

Ben bugüne kadar yaptırmadım. Ama yaptıran arkadaşım epey fazla. Onları dinleyince bu yazıyı yazma gereği duydum. Merakta etmedim değil. Belki bir gün bende Hacamat yaptırım.

Okunuyor olmak dileğiyle.


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa