Bugünkü Haberler

RESMİ İLANLAR
PTT 1.LİG PUAN DURUMU
TAKIMLAR O G B M Av P
1- Cesar Grup Ümraniyespor 7 4 2 1 13 14
2- Hatayspor 7 4 2 1 10 14
3- Balıkesirspor 7 4 1 2 11 13
4- Akhisarspor 7 4 1 2 9 13
5- Fatih Karagümrük 7 3 3 1 12 12
6- Altay 7 3 3 1 11 12
7- Bursaspor 7 4 0 3 11 12
8- Keçiörengücü 7 2 5 0 5 11
9- Adana Demirspor 7 2 4 1 8 10
10- İstanbulspor 7 2 4 1 12 10
11- BŞB.Erzurumspr 7 3 1 3 7 10
12- Osmanlıspor FK 7 3 1 3 9 10
13- Ekol Göz Menemenspor 7 2 1 4 5 7
14- Adanaspor 7 1 3 3 10 6
15- Altınordu 7 1 2 4 8 5
16- Giresunspor 7 1 2 4 6 5
17- Boluspor 7 0 2 5 5 2
18- Eskişehirspor 7 1 1 5 8 -2
Üst Lig Play Off Alt Lig
Gündemden
 • İVRİNDİ BELEDİYESİ MEHMETÇİĞİN YANINDA
  İVRİNDİ BELEDİYESİ MEHMETÇİĞİN YANINDA
 • BURHANİYE’DE KADINLARIN FIRINDA YUFKA İMECESİ
  BURHANİYE’DE KADINLARIN FIRINDA YUFKA İMECESİ
 • AVRUPA DEMOKRASİ HAFTASINI GENÇLERLE KUTLADI
  AVRUPA DEMOKRASİ HAFTASINI GENÇLERLE KUTLADI
 • UYUŞTURUCU KURYESİ YAKALANDI
  UYUŞTURUCU KURYESİ YAKALANDI
 • ÇALDIĞI KOYUNLARI SATAMADAN YAKALANDI
  ÇALDIĞI KOYUNLARI SATAMADAN YAKALANDI
 • DENİZE DÜŞEN YARALI KEDİYİ İTFAİYE KURTARDI
  DENİZE DÜŞEN YARALI KEDİYİ İTFAİYE KURTARDI
 • BAŞKAN DEVECİLER ÖREN ESNAFIYLA BİR ARAYA GELDİ
  BAŞKAN DEVECİLER ÖREN ESNAFIYLA BİR ARAYA GELDİ
 • SUSURLUK’TA ÇEVRE BİLİNCİ İÇİN HAREKETE GEÇTİLER
  SUSURLUK’TA ÇEVRE BİLİNCİ İÇİN HAREKETE GEÇTİLER
 • GÜNEY MARMARA’NIN SUALTI POTANSİYELİ DEĞERLENDİRİLDİ
  GÜNEY MARMARA’NIN SUALTI POTANSİYELİ DEĞERLENDİRİLDİ
 • DÜNYA BEYAZ BASTON KÖRLER VE GÜVENLİK GÜNÜ İÇİN KONSER DÜZENLENDİ
  DÜNYA BEYAZ BASTON KÖRLER VE GÜVENLİK GÜNÜ İÇİN KONSER DÜZENLENDİ
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
GIDA ENFLASYONUNA DİKKAT
GIDA ENFLASYONUNA DİKKAT
26 Şubat 2019 22:27
Font1 Font2 Font3 Font4
Bu Haber 168 views Okundu

Balıkesir sanayici ve İşadamları Derneği (BASİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Bekki gıda enflasyonu konusununülke gündemini yoğun bir şekilde meşgul ettiğini söyledi.

TARTIŞMALAR ÇÖZÜM ODAKLI OLMALI
BASİAD Başkanı Abdullah Bekki, gıda enflasyonunun, etki alanı, yansıması, algı şekli ve tarafları ile son dönemde tüketicinin ve ülkenin genel gündemini çok daha yoğun şekilde meşgul ettiğini bildirdi. Bu süreçte oluşan gündemi ve tartışmaların çözüm odaklı projelere yönlendirebilir olması gerektiğini kaydeden Bekki, “Ortaya çıkan bu yoğun gündemin toprakları üzerinde hacimli bir tarım faaliyeti yürütülen Balıkesirliler olarak; gıda enflasyonu sorununa olumlu katkı yaparak, tarafların birlikte mutlu olacakları üretim, ticaret ve tüketim sürecine dönüşmesi beklentisindeyiz” dedi.

Abdullah Bekki, tüketici fiyat endeksi rakamlarında, 2013 Ocak ayından itibaren gıda ve alkolsüz içecekler sektörü için hazırlanan endeks değerlerinin giderek yükseldiği ve genel endeks değerinin üzerine çıktığını, 2014 yılı başından itibaren dünya gıda fiyatlarının düşme trendine girerken Türkiye’de tam tersi yönde bir trend olduğunu ve dünya gıda fiyatlarıyla arasındaki makasın giderek açıldığına dikkat çekerken, 2018 yılında ise Türkiye’de gıda enflasyonunun, küresel ortalamalara kıyasla negatif ayrışma içerisinde olduğunu belirtti. ( Örnek; Küresel gıda fiyatları 2018 Mart ayında yıllık bazda yüzde 0,7 artarken, aynı dönemde Türkiye’de bu oran yüzde 10,37 oldu.)

BASİAD Başkanı Abdullah Bekki, şöyle konuştu;
“Konunun önemi gıda sektörünün ekonomi içindeki yaygın etki alanından kaynaklanmaktadır. Sektörün ileri ve geri bağları olan diğer sektörler dikkate alındığında, bu fiyat yükselmesinin ekonominin önemli bir kısmını doğrudan etkilediği görülmektedir. Merkez Bankası, gıda fiyatları artışının sektörün dolaylı ve doğrudan etkilediği diğer sektörlerle birlikte dikkate alındığında yol açtığı enflasyonun genelin yaklaşık yüzde 30’u civarında olduğunu vurgulamaktadır. Gıda enflasyonu en çok alt ve orta gelir gruplarını etkilemektedir. Dış piyasalarda ise ihracat potansiyeli yüksek gıda ürünlerinin rekabet gücü azalmakta ve aslında tüm bu olumsuzlukları gidermek için uygulanan politikalar ve bütçeden yapılan destekleme ödemelerinin bir bakıma hedefine ulaşmadığını göstermektedir.”

Üretim maliyetlerindeki artışa da değinen BASİAD Başkanı Abdullah Bekki, açıklamasını şöyle sürdürdü;

“En önemlisi tarımsal girdi kullanımında ithalata bağımlılıktır. Bitkisel üretimde gübre ve tohumluk, hayvansal üretimde yem, ortak olarak da mazot maliyetlerindeki artış girdi maliyetlerini önemli ölçüde etkilemektedir. Gıda sektöründe en önemli girdi maliyetleri işgücü, elektrik, akaryakıt ve gübre kullanımı olarak ortaya çıkmaktadır. Gıda fiyatlarını etkileyen bir diğer unsur arz açığıdır. Tarımsal arazilerin tarım dışı amaçlarla kullanılmasına ve bununla birlikte tarımın giderek daha fazla görece düşük verimli marjinal alanlara kaymasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Gıdaya ulaşmanın maliyetli olduğu dönemde “gıda israfı” konusu ise hem maliyeti arttırıcı hem de israf arttırıcı bir hareket tarzı olarak çeşitli araştırmalara göre yüzde 25-30 aralığında gıda kaybına sebebiyet vermektedir. Sebze ve meyvenin nakliyesi ve müşteriye ulaşıncaya kadar geçen süreçteki depolama, taşıma ve ortam şartlarını yüzde yüz yenilebilirliği muhafaza edecek seviyeye taşımak mecburiyetindeyiz.”

BALIKESİR ÇİFTÇİSİ TÜM GÜCÜYLE ÜRETİME DEVAM EDİYOR
Abdullah Bekki, “Balıkesir çiftçisi tüm gücü ile üretime devam etmekte, tüccarlarımız da ticaretleri ile rızklarının peşindedir. Piyasanın düzenleyici olan devletimizin de şartları ülke menfaatleri doğrultusunda yüksek düzeltme çabası göz önüne alındığında; aksaklığın devamı önemli bir sorun olarak durmaktadır. Tam da gündemin konu üzerine yoğunlaştığı bu dönem tüm kesimler tarafından konuya kalıcı çözüm bulunabilmesi adına adım atma fırsatları yaratmalıdır.” diye konuştu.YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa