Marmara Bölge
Bugünkü Haberler
CEM EVİ MÜJDESİ!
20 Eylül 2019 21:56

Balıkesir Hacı Bektaşi Veli Kültür Tanıtma Derneği ve Balıkesir Alevi Güç Birliği tarafından Muharrem ayı nedeniyle Karesi AVM Toplantı Salonu’nda etkinlik düzenlendi. Etkinliğe Balıkesir Milletvekilleri Adil Çelik ile Fikret Şahin’in yanı sıra Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programında açılış konuşmasını yapan Balıkesir Hacı Bektaşi Veli Kültür Tanıtma Derneği Başkanı Akay Şahin Cem evi taleplerini yineledi ve Cem evlerinin yasal statüye kavuşması gerektiğini söyledi.

Şahin konuşmasında şunları kaydetti: “ İbadet şeklimiz cemdir. Cem birlik ve beraberliğin adıdır. İbadetlerimizin yapıldığı inanç ve kültür yuvasıdır. İlimizin çeşitli yerlerinde 19 Cem evi bulunmaktadır ama il merkezinde Cem evi yoktur. Bu nedenle Cem ibadetlerimizi yerine getirmede zorluklar yaşıyoruz. Derneğimiz 1994 yılında kuruldu ve Cem evi talebimiz defalarca devletimize ve yerel yöneticilerimize iletişmiş olup bugüne kadar somut sonuç alınamamıştır. Devletimizden ilimiz merkezinde Cem evi yapılmasını talep ediyoruz. Cem evlerimizin yasal statüye kavuşmasını istiyoruz.”

ÇİÇEK: “CEM EVİ İHTİYACIMIZ VAR”

Balıkesir Alevi Güç Birliği Başkanı Mehmet Ali Çiçek ise Cem evi ihtiyacı olduklarını söyledi: “Burada küçük bir Türkiye var. Burada bulunmak çok hoş. Bizler Aleviyiz. İbadet yerimiz Cem evi, inancımız Alevilik, yolumuz Pir Sultan yolu. Bizler bugüne kadar kendi ibadetlerini buldukları her ortamda yaptılar. Kentlerde yaşayan Aleviler için Cem evi ihtiyacı ortaya çıktı. İhtiyacımız var.”

AVCI: “İNŞALLAH 2020 YILINDA..”

Programa katılan Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı ise müjdeli bir haber verdi. Başkan Avcı, Gaziosmanpaşa bölgesinde Cem evi için çalışmalarının sürdüğünü söyledi: “Benim bölgemde Alevi nüfus çoğunluğu fazla. Birbirimizi anlayarak, dinleyerek kol kola yürümeye mahkûmuz. Biz geçmiş dönemde Zekai Kafoağlu Başkanımız döneminde Cem evi konusunda çalışmalarımızı yapmaya başladık. Şu anda kademe kademe ilerliyoruz. Malum biliyorsunuz üst planlamalar zaman alıyor. Biz Gaziosmanpaşa bölgemizde Cem evi ile ilgili bir yer belirledik. Nazım imar planlarından ve uygulama imar planlarından bunları geçirdik. Şimdi önümüzde 18 uygulaması var. İnşallah 2020 yılında 18 uygulamasını da bitirdiğimiz zaman temiz bir arsa olarak Cem evi için sizlere tahsisini yapmak istiyoruz.”

 

Sosyal Ağlarda Paylaş :
CEM EVİ MÜJDESİ! CEM EVİ MÜJDESİ! CEM EVİ MÜJDESİ! CEM EVİ MÜJDESİ!
6.921 views izlendi

YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Bu Videolar ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa