Marmara Bölge
Bugünkü Haberler

Cami satmak mı ? Güldürmeyin beni..

Dini siyasete alet etmek doğru değil. Amma bunu yapmayan siyasi artık azınlıkta.

Balıkesir’in AKP’li Dursunbey Belediyesi, 22 milyon lira vergi borcunu ödeyebilmek için ilçedeki 8 camiyi vergi borcu karşılığında Maliye Bakanlığı’na devrettiğini haberleri şu sıralar Türkiye gündeminde.

Bu konuyu ortaya çıkaran dallanıp budaklandıran ise CHP Milletvekili Enser Aytekin.

 

**

 

İşin aslını birde benden dinleyin.

Devletimiz gördüğü lüzum üzerine cami arazilerini aslında gerçek sahibi olan Diyanet İşlerine devredilmesi konusunun uygun olacağına karar vermiş.

Bu sebebin altında belediyelere ait bazı cami arsalarının farklı amaçlar ile kullanılmasının önüne geçmek ve zaman içinde kullanılırlığını kaybetmiş yıkılıp yeniden yapılması gereken cami arsasının yıkım sonrası başka işlerde kullanılmasını engellemek var.

Belediyeler tabi ki üzerinde camide olsa arsalarını bedavaya vermek istemiyor ve bir teklifte bulunuyor. Madem arsayı istiyorsun bedelini öde.

Borçlu belediyeler için aslında bulunmaz nimet. Hükümette hazineye borcu olan belediyeler ile tahakkuklaşarak camileri ve arsalarını belediyelerin meclisten alacakları kararlara istinaden hazineye devrine karar veriyor. Daha sonra camiler Diyanet İşleri devri yapılacak. Fakat bu isteyen belediyeler uyguluyor istemeyen uygulamıyor.

Yani bir zorunluluk yok.

Tabi bunu ilk uygulayan belediyeler aslında CHP’li belediyeler. Çünkü hem merkezi hükümetten istediği desteği göremeyen hem ekonomik zorluk çeken Türkiye genelindeki bir çok CHP’li belediye bu çalışmadan yararlanarak camilerini hazineye olan borca karşılık devrediyor.

Nitekim bu sürece AK Parti’li belediyeler de katılmaya başlıyor. İşte onlardan birisi de Ak Parti’li Dursunbey Belediyesi 22 milyonluk vergi borcuna karşılık 8 camiyi belediye meclis kararıyla hazineye devrediyor.

Yani bunu ilk yapan yata tek yapan belediye bu değil.

Burada yapılan biraz kör siyaset. Araştırılmadan yapılan hem de din üzerinden yapılan bir siyasi hamle. Doğru bulmadığımı belirtmek isterim.

CHP Milletvekili Enser Aytekin, kim akıl veriyor yada danışmanları onu yönlendirmiyor mu bilmem ama araştırmadan yapılmış bir açıklama. Oysa benzer satışları CHP’li belediyeler yapalı çok oldu.

Hatta bu yıl vergi ödemeyip hazineye borçlanıp bu kanundan yararlanmak isteyen onlarca belediye olduğunu tahmin ediyorum.

 

***

 

Tüm bu sebeplere dayanarak yüce din olgusunu, edna bir siyasi görüş ile iltibas etmek son derece yanlış. Türkiye’nin dini siyasetin çirkef malzemeleri olmadığı bir İslam ülkesi olarak görmek dileğiyle..


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa