Bugünkü Haberler

Aşure zamanı!

Peygamberler tarihi açısından önemli bir gün olup, Arapçada on anlamına gelen “aşara” kelimesinden türeyen Aşure Günü, hicri yılın ilk ayı muharremin onuncu gününe denk geliyor.

Muharrem ayında sevinç bir arada yaşanır.

Aşurenin var oluş hikayesi ise Hz. Nuh tufanı ile başladığı rivayet edilir. Aşure yüzyıllardan günümüze kadar değişmeyen bir gelenek haline gelmiştir. Muharrem ayının 10. gününden itibaren Aşure pişirilerek, dağıtılır.

***

Aşurenin yapılışına gelirsek.

Aşurenin içine koyacağınız malzemeleri ve aşureye katış sırasını bilmelisiniz. Aşurenin suyunun duru olması için de püf noktalar var. Bunlardan en dikkat edilmesi gereken incir ve şekerin eklenişi. Elbette aşureyi yaparken 10 kez okuyacağınız duayı da unutmayın.

 

Aşure için bir gün önce ıslatılan nohut ve fasulyelerin ıslatma sularını süzüp basınçlı bir tencerede üzerlerini 2 parmak aşaçak kadar soğuk su ilave ederek ayrı ayrı haşlayın. Buğdayları basınçlı bir tencerede üzerini 4 parmak aşacak kadar sıcak su ile iyice yumuşayana dek haşlayın.

Buğdayı, nohutu ve fasulyeleri birkaç su yıkayıp suyunu süzün,  aşurelik buğdayı kaynar su ile akşamdan ıslatalım. Ayrı kaplarda nohut ve kurufasulyeyi de soğuk su ile akşamdan ıslatın.

Daha sonra Haşlanan buğday, nohut ve fasulyeleri bir tencereye yavaş yavaş ekleyin, üzerlerine yetecek sıcak su ilave edin.

İçine şekeri, tavla zarı iriliğinde doğranmış portakal kabuğunu, havucu, kayısı ve kuru üzümü ilave ederek ağır ateşte aşure özleşip kıvamlanana dek arada bir karıştırarak kaynatın.

Son olarak aşureyi ateşten almadan 5 dk önce 1-2 çorba kaşığı nişastayı 1/2 su bardağı su ile ezerek ilave edin. Elmayı ve portakalı soyup küçük küpler halinde doğrayarak küçük doğranmış incirleri ilave edin.

Aşurenin üzerine fıstıkları ilave ederek aşureyi kâselere boşaltın, üzerine fındık, tarçın, nar taneleri serpip arzuya göre gül suyu gezdirerek soğuk veya sıcak servis yapın.

Herkese afiyet olsun.

 


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa