Marmara Bölge
Bugünkü Haberler

10 numaralı şehir Balıkesir’in, 12 ürününde coğrafi işaret var

Balıkesir’in coğrafi işaretli 12 ürünü geçtiğimiz günlerde Ankara’da gerçekleştirilen “II. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi”nde tanıtıldı.

Türkiye’de 446 tescilli ürün varken,  428 başvuru ise değerlendirme aşamasında bekliyor. Buna karşın Türkiye’de tescil edilebilir 2 binin üzerinde potansiyel coğrafi işaret bulunuyor.

Coğrafi işaret, belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri bakımından kökenin bulunduğu yöre, alan, bölge veya ülke ile özdeşleşmiş ürünü gösteren işaret. Gıda, maden, el sanatları, tarım, sanayi ürünleri coğrafi işaret tesciline konu olabilmekte: Malatya Kayısısı, İzmir Boyozu, Antep Baklavası, Gaziantep Bakır El İşlemeciliği gibi.

Dünyada da güçlü bir gelir kaynağı olan “Coğrafi İşaret”in (Cİ) önemi her geçen gün artıyor.

Fransa’dan örnekleyelim.

Fransa’nın coğrafi işaretli ürünlerden yalnızca 2012 yılında elde ettiği gelir, 19 milyar Euro. Fransa’da coğrafi işaretli peynir, diğer peynirlere göre yüzde 30 oranında daha yüksek fiyata alıcı bulurken İtalya’da da durum pek farklı değil. Toscano yağları tescil edildikten sonra yüzde 20 oranında daha yüksek fiyata satılırken AB genelinde yalnızca 2012 yılındaki coğrafi işaretli ürünlerin toplam satış tutarı, 57.5 milyar Euro.

Yani coğrafi işaret sadece tanınırlığı değil ürünün pazar payındaki artışını da sağlıyor.

Ankara’daki zirvede Balıkesir’in Kuzey Ege Zeytinyağı, Ayvalık Zeytinyağı, Edremit Zeytinyağı, Edremit Körfezi Yeşil Çizik Zeytini, Höşmerim Tatlısı, Balıkesir Kuzusu, Kapıdağ Mor Soğanı, Susurluk Tostu, Susurluk Ayranı, Gönen İğne Oyası, Sındırgı Yağcıbedir Halısı ve Marmara Adası Mermeri’ni sergilenerek tanıtıldı.

Balıkesir’in her ilçesinin belli bir ürünün üretimine kaynak teşkil ettiği ve bu ürün ile ünlenmiş olduğu bir gerçek. Doğallık, geleneksellik, sürdürülebilir kalite, bölgesel kalkınma ve dünya pazarında rekabet edebilme teminatı gibi tüm bu özellikler coğrafi işaretlerin katma değerleri arasında.

Coğrafi işaretli ürün yarışında Balıkesir 12 ürünle ülkede en çok coğrafi işareti olan iller arasında sayabiliriz. Ne var ki bu sayısı arttırmamız gerekiyor. Coğrafi işaretin fazlalığı ekonomik kazanç anlamına geliyor. Bunu başarabiliriz ki Balıkesir bunu gerçekleştirebilecek potansiyele sahip. Halen bir çok ilçedeki ürünümüz coğrafi işaret alabilecek potansiyele sahip. Bunu için harekete geçilmeli. Gerekirse STK’lar bu işe dahil edilmeli.

Coğrafi işaretli ürünlerimizin artması dileğiyle.


YORUM YAPMAYA NE DERSİNİZ

Yukarı Geri Ana Sayfa